latinica  ћирилица
23/04/2025 |  13:31 ⇒ 16:02 | Аутор: РТРС

Од завршетка борбе Срба у БиХ за црквено-школску аутономију 120 година

У организацији Института за хуманистичке и друштвене науке Филозофског факултета у Бањалуци одржан је Округли сто поводом 120 година од завршетка борбе Срба у БиХ за црквено-школску аутономију.
Округли сто - Фото: РТРС
Округли стоФото: РТРС

Циљ овог Округлог стола било је присјећање на жртву и страдање ондашње генерације православних Срба за вјерска и просвјетна права.

У вријеме када нису имали своју државу, у доба Османског и Аустроуграрског царства, Срби у БиХ били су ослоњени на Цркву и црквене општине, које су биле једине институције које су окупљале и организовале православне Србе. Зато је очување црквено-просвјетних општина био предуслов народног опстанка.

- У Османском царству, у Босанском ејалету, црквене општине су штитиле православни народ, представљале су јединство pравославне цркве и народа у БиХ - рекла је Стојанка Лужија, Филозофски факултет.

Циљ Округлог стола, између осталог, јесте очување сјећања на народне прваке који су жртвовали личну слободу и стечени иметак како би православни Срби очували стара и стекли нова црквено-просвјетна права.

- Присјећамо се неких од носилаца тог покрета, који је настао као директна посљедица специфичне аустроугарске политике у области вјерских заједница и области школства - истакао је Боривоје Милошевић, Филозофски факултет.

Борба Срба за црквено-школску аутономију јако је битна, додао је Бошко Бранковић, јер како је истакао показује колико је наш народ, наши преци, били свјесни свог идентитета.

- Било да се ради о вјерским или националним правима за вријеме аустроугарске монархије - додао је он.

Борба за Црквено-школску аутономију трајала је од 1896. до 1905. године, а окончана је проглашењем Уредбе о вјерско-просвјетној самоуправи у Босни и Херцеговини.