latinica  ћирилица
22/04/2025 |  19:19 ⇒ 19:20 | Аутор: СРНА

Делегација ЕУ: Злочини у Јасеновцу никада не смију бити заборављени

Злочини почињени у логору Јасеновац, углавном над Србима, али и над Јеврејима, Ромима и другима, никада не смију да буду заборављени, поручили су из Делегације ЕУ у БиХ чији су представници данас у Доњој Градини положили вијенце и одали почаст жртвама Јасеновца.
Делегација ЕУ - одата почаст жртвама Јасеновца - Фото: СРНА
Делегација ЕУ - одата почаст жртвама ЈасеновцаФото: СРНА

- Данас на 80. годишњицу пробоја из логора одајемо почаст и сјећамо се оних који су убијени у Јасеновцу. Не смијемо никад заборавити злочине који су ту почињени, углавном над Србима, али и над Јеврејима, Ромима и другима. Сјећајући се прошлости поново потврђујемо нашу преданост будућности у миру - наводи се у објави Делегације ЕУ у БиХ на друштвеној мрежи "Икс".

Отправник послова у Амбасади САД у БиХ Данијел Коски посјетио је данас Доњу Градину како био одао пошту свим Србима, Ромима, Јеврејима и другима који су убијени у Јасеновцу, као и свим жртвама нацизма и фашизма током Другог свјетског рата, наведено је у објави америчке Амбасаде на Иксу.

- Одајемо почаст храбрости преживјелих и реафирмишемо нашу приврженост да едукујемо будуће генерације о ужасима тих злочина - пише у објави.

Систем логора смрти такозване НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац формирана је августа 1941. године.

Посљедњи преживјели заточеници усташког концентрационог логора Јасеновац почели су пробој 22. априла 1945. године да би се спасили из те фабрике смрти, највеће на југоистоку Европе.

Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима је живот изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.