latinica  ћирилица
22/04/2025 |  18:40 ⇒ 18:51 | Аутор: ТАНЈУГ

Папа Фрањо био инспирација за бројне филмове од "Конклаве" до "Двојица папа"

Између махинација, мистерија и тајних ритуала, позадина избора папе дуго је била извор инспирације за филмске ствараоце широм свијета, док је сам папа Фрањо био инспирација за бројне филмове од "Конклаве" до "Двојица папа".
Филм "Двојица папа" (Фото: EPA-EFE/JUAN IGNACIO RONCORONI) -
Филм "Двојица папа" (Фото: EPA-EFE/JUAN IGNACIO RONCORONI)

Можда и због свијести о пролазности папе Фрање, харизматичног поглавара од скоро 90 година, филм "Конклава" Едварда Бергера оставио је утисак на посљедњој додјели Оскара, освојивши награду за адаптирани сценарио, преноси Анса.

Филм у којем Рејф Фајнс тумачи главну улогу кардинала, са Изабелом Роселини и Серђом Кастелитом, између осталих, добио је похвале од извора блиских Ватикану због готово потпуне вјеродостојности приказаних дешавања између резиденције Санта Марта и Сикстинске капеле, приходовао је 115 милиона долара широм свијета, а сада се чека његово премијерно приказивање на малим екранима 5. маја на каналу Скy Цинема Уно и у стримингу на платформи Now.

Успон Хорхеа Марија Бергоља на папски пријесто у марту 2013. године означио је почетак новог тренда филмова инспирисаних његовом личношћу.

Мање узвишена, приступачнија и дубоко савремена, слика папе Фрање свакодневно је разбијала клишее, отварајући нову сезону филмских рефлексија о духовности, савјести, моћи и кризи вјерског ауторитета.

Најава тог новог таласа био је без сумње филм "Двојица папа", у режији Бразилца Фернанда Меирелеша, са маестралним интерпретацијама Ентонија Хопкинса и Џонатана Прајса.

Објављен 2019. године, данас доступан на Нетфликсу, овај биографски филм смјештен је у дане пред повлачање Бенедикта XVI и замишља сусрет и дијалог између конзервативног њемачког папе и прогресивног надбискупа из Буенос Ајреса, Бергоља.

Њихов разговор у Кастел Гандолфу води се о вјери, гријеху и могућности промјене, а завршава се сценама спорта које додатно хуманизују причу.

Филм "Двојица папа" отвара се конклавом из 2005. године, у којој је изабран њемачки кардинал, док је аргентински остао тик испод црте.

Са три номинације за Оскара (за сценарио и остварења обојице глумца), Меирелешов филм вратио је Ватикан у центар велике глобалне филмске нарације, коју је Холивуд и раније обрађивао, али знатно фикционализованије, на примјер у трећем дијелу "Кума" (1990) и у "Анђелима и демонима" из 2009. године, заснованим на роману Дена Брауна.

Папа Фрањо је инспирисао и ауторе документарног филма. Године 2018. појавио се документарац "Папа Фрањо - човјек од ријечи", у којем Вим Вендерс приказује папу као моралног вођу способног да говори директно мушкарцима и женама нашег времена о темама попут сиромаштва, заштите животне средине и социјалне правде.

Двије године касније услиједио је филм "Фрањо" Јевгенија Афинејевског, добитника награде Кинео на Венецијанском филмском фестивалу, који је изазвао још већу пажњу због папиних изјава о правима миграната и ЛГБТ особа.

Папиним мисијама у иностранству посвећен је филм "На путу" Ђанфранка Розија, приказан ван конкуренције у Венецији 2022. године.

Он емотивно приказује Папина путовања кроз архивске снимке, стварајући својеврсни дијалог између документованих слика, савремених дешавања и новије историје.

Године 2015. појавио се и биографски филм "Зови ме Фрањо" Данијелеа Лукетија, који приказује младост Бергоља (кога тумачи Родриго де ла Серна) у Буенос Ајресу током година диктатуре, а емитован је синоћ на Медиасету.

Прије тога, 2011. године, приказан је и филм "Хабемус Папам" Нанија Моретија, иако се не бави директно Фрањом, у лику папе ког тумачи Мишел Пиколи, који бјежи из Ватикана, готово пророчки наговјештава идеју о рањивом, немирном и дубоко људском папинству.

На крају, у потпуно измишљеном и готово барокном изразу Паола Сорентина, ту је и серија "Млади папа" са Џудом Лоом у главној улози, у продукцији Скаја.