latinica  ћирилица
22/04/2025 |  18:05 ⇒ 20:14 | Аутор: РТРС

Годишњица НАТО бомбародовања зграде РТС-а; Након 26 година јавни сервис Србије у блокади (ВИДЕО)

Прије 26 година НАТО је бомбардовао зграду РТС-а и притом усмртио 16 запослених радника Јавног сервиса Србије.
Блокада РТС-а (фото: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ nr) -
Блокада РТС-а (фото: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ nr)

Први пут у историји ратовања, погођена је једна медијска кућа која је претходно проглашена легитимним, војним циљем. И поред страшног злочина, РТС је наставио да емитује програм.

Међутим, данас их у томе спријечава група студената и грађана који већ данима блокирају зграду и раднике.

Зграда РТС-а бомбардована је током емитовања вијести у два сата и шест минута иза поноћи, 23. априла 1999. године, када је НАТО бомба погодила мастер и усмртила 16-оро запослених. Инжењер Драган Шуковић, радник РТС-а који је тада повријеђен у нападу, каже да је погибија недужних радника једне медијске куће, пресједан који је остао некажњен.

- НАТО је тешко подносио чињеницу што су одавде слате слике шта се стварно дешавало у СРЈ, и што су то преносили и Би-Би-Си и Си-Ен-Ен и зато су одлучли да нас нападну, јер смо јављали праву истину о последицама њиховог бомбардовања. Породице погинулих, као и ми преживјели, јако смо мали да се упустимо у правну битку са таквом НАТО машинеријом која све то заташкава - рекао је раган Шуковић, радник РТС-a.

Међу страдалима је био и Синиша Медић. Његов брат Мирослав каже да су Синиша и његове колеге настрадали само зато што су радили свој посао.

- Они нису ништа друго учинили, само су обављали свој свакодневни посао. Нису се мијешали у уређивачку политику куће, али ето ипак су платили највишу могућу цијену за то – платили су својим животом - рекао је Мирослав Медић, брат настрадалог радника РТС-а.

Данас, на годишњицу бомбардовања, РТС није у могућности да регуларно емитује програм. Мања група студената и грађана већ осам дана блокира рад Јавног сервиса Србије.

Аналитичари сматрају да је поражавајућа чињеница да је РТС за вријеме бомбардовања емитовао програм, док му је у миру онемогућен рад, док је истовремено на мети критика, и блокадера и власти.

- Ту је прије свега највећа одговорност на блокадерима, али и на држави, која мора да омогући да новинари раде свој посао и праве програм - додаје правник Милан Антонијевић.

Они који су данас блокирали РТС очигледно не маре што је прије 26 година НАТО бомбардовао раднике Јавног сервиса. Сада у миру, радници су поново на мети - овај пут оних који су блокирали зграду, студија, емисионе и друге технике уз прогон новинара и сниматеља.