latinica  ћирилица
22/04/2025 |  10:30 ⇒ 14:37 | Аутор: РТРС

Грајф: Јасеновац није само мјесто патње и страдања, него кланица невиних жртава (ВИДЕО)

Експерт за истраживање Холокауста Гидеон Грајф истакао је на међународној научној конференцијаи "НДХ и концентрациони логор Јасеновац у свјетлу савремених истраживања" да Јасеновац није био само мјесто патње и страдања, него кланица невиних, гдје окрутност није имала границу.
Гидеон Грајф - Фото: РТРС
Гидеон ГрајфФото: РТРС

- У свом раду настојим да водим рачуна да патња сваке жртве буде призната, нарочиту у случају попут Јасеновца, гдје сматрам да је број жртава деценијама систематски умањиван - навео је Грајф.

Додао је да Јасеновац није био само мјесто на којем је људско достојанство стављено на најокрутније могуће искушење.

- Чак и на том мјесту, незамисливе суровости, опстајали су храброст и нада - истиче Грајф.

Он је додао да се на међународној конференцији обиљежава 80 година од херојског пробоја јасеновачких мученика, 80 година од побједе над нацизмом, фашизмом, усташким покретом и 80 година од оснивања УН-а.

- Након највећих трагедија у људској историји свијет је пригрлио узвишену визију изградње глобалне организације посвећене очувању мира како се ужаси Првог и Другог свјетског рата не би никада поновили - додаје Грајф.

Истиче да су Уједињене нације рођене из те визије.

- Живимо у времену које се често назива добом атомског мира, крхког мира. И Први свјетски рат однио је 16 милиона људи, а Други, више од 60 милиона. Данас се свијет суочава са највећим изазовима - напомиње он.

Како је он истакао савремени историчари и даље освјетљавају размјере страдања свих оних који су нестали у најмрачније поглављу људске историје.

- Данас смо се окупили да бисмо одали почаст њиховој успомени. Историчари и даље освјетљавају страдање српског народа, што је снажно приказано у поставци изложбе о Јасеновцу. Највеће изложбе икад постављене у сједишту УН-а на Ист Риверу, под насловом Јасеновац - право на сјећање. Њена историјска тежина је немјерљива - напомиње Грајф.

Грајф је додао да му је велика част што је учесник конференције, те захвалио директорици Јавне установе Спомен-подручје Доња Градина Тањи Тулековић на позиву.

Георгије Енгелхарт, виши савјетник у Руском дому у Београду каже да је Јасеновац појам сам за себе, да истина о том концентрационом логору није позната онолико колико би то морала да буде због размјера злочина.

- Треба да се више зна и о Јасеновцу и свим грозотама које су се десиле током Другог свјетског рата на подручјима под тадашњом НДХ јер је геноцид који је извршен највећи на Балкану у 20. вијеку. То треба да буде што више проучено и људи о томе морају да сазнају - рекао је Енгелхарт.

Он је додао да интересовање за ову тему сада расте и у Русији.

Норвешки историчар и писац Кнут Фловик Торесен рекао је да је овај скуп веома значајан јер окупља велики број историчара, истакавши да је важно ово питање издићу у заједничку историју

Навео је да је историја Јасеновца повезана са Норвешком, из које долази, јер је 1.700 затвореника из Јасеновца депортовано у ту земљу.

- Важно је учинити ове чињенице познатим и у норвешкој јавности јер је то и наша ратна историја. То је једно од најмрачнијих поглавља европске историје, не само балканске историје која нас учи шта се деси ако се не поштују основна људска права - изјавио је Торесен.

Указао је на важност посјете Меморијалном комплексу у Доњој Градини да би се одала пошта страдалим и да би историчари који се баве овом темом могли да размијене информације.

Тања Тулековић, директор Спомен подручја Доња Градина каже да је јако важно да одржавамо овакав догађај.

- Да окупљамо еминентне стручњаке, сјећамо се жртава и документујемо научно све новопристигле архивске документе, усмена свједочанства фотографије и предмете, како бисмо саставили мозаик страдања, прије свега цивилног становништва Срба у Поткозарју, али и на широј територији на којој се простирала НДХ - наводи Тулековић.

У Козарској Дубици данас је отворена дводневна међународна научна конФеренција "НДХ и концентрациони логор Јасеновац у свјетлу савремених истраживања" која је окупила 20 учесника из цијелог свијета.

На конференцији, коју је отворила директор Јавне установе Спомен-подручје Доња Градина Тања Тулековић, учествоваће стручњаци из Републике Српске, Србије, Италије, Мађарске, Израела, Русије и Норвешке.