

Протестна вожња у Сарајеву: Испуњење захтјева или блокада граница (ВИДЕО)

"Доста је било". Порука је то превозника након, како кажу, 15 година тортуре над транспортним компанијама. Проблема је, кажу, и превише.
- Дани и проблем застоја на граници, дуго чекање, пет, шест сати и тако даље. То је главни проблем - каже превозник Селмир Каменица.
Пред надлежне су ставили четири захтјева – смањење задржавања на границама и царинама, поврат акциза, растерећење трошкова пословања. Кључни захтјев је мораторијум на правило које предвиђа да превозници у транзиту могу боравити максимално 90 дана унутар 180 дана у земљама Европске уније.
- Не као људе, него вас третирају на начин да вас хапсе, да вас вежу. И шта ми добијемо од наших амбасада? Чак неће ни да се јаве - поручио је Зијад Шарић, власник и директор компаније из Живиница.
Велибор Пеулић, главни координатор Конзорцијума "Логистика БиХ", љут је на Дину Конаковића.
- Желимо од министра Конаковића да што хитније, сутра већ закаже састанак са амбасадорима, да им предочимо наше закључке и доказе. Нама су хапшени људи и спроведени су као терористи, то су млади људи, 21, 22. године и немају никакво друго поријекло осим да су из БиХ - истиче Пеулић.
Елмедин Конаковић засад ћути. Као и у Спољнотрговинској комори БиХ. Превозници тврде да надлежнима посљедњих 14 мјесеци шаљу разне дописе на које не добијају одговоре. Од министра Едина Форте дипломатска порука – правићемо реформу транспортне индустрије. А управо у Министарству транспорта и комуникација су правилници у којима је низ препрека за превознике. Рјешења на чекању. До петка у 14 часова очекују састанке са Управом за индиректно опорезивање и Министарством спољне трговине и економских односи. Уколико до тога не дође најављују "француски модел".
- Француски модел значи сљедеће – они који иду за први мај ван БиХ, крените 27. Угуглајте, видјећете шта значи француски модел. Били смо у таквој ситуацији. Французи се за два процента боре за смањење трошкова. Када је наш превозник дошао на утовар запалили су му камион. Ми нећемо никакво насиље, али ћемо показати да без нас нема доручка, ручка и вечере у овој држави - додао је Пеулић.
Превозници окупљени у Конзорцијуму "Логистика БиХ" поручују да су крвоток бх. привреде. Иза њега стоји 610 транспортних компанија које запошљавају 47 хиљада људи.