latinica  ћирилица
21/04/2025 |  15:57 ⇒ 19:37 | Аутор: РТРС

Обиљежене 83 године од страдања Срба у Бијелом потоку (ВИДЕО)

У бањалучком насељу Бијели Поток служен је парастос и положени вијенци на спомен-обиљежје поводом 83 године од страдања 54 Срба из тог мјеста, које су убиле усташе у Другом свјетском рату.
Бијели поток - помен - Фото: РТРС
Бијели поток - поменФото: РТРС

На други дан Васкрса, највећег хришћанског празника, усташе су без милости угасиле живот 54 Срба. Мјештани насеља Бијели Поток тог 5. априла 1942. године страдали су од руке комшија, а највећу жртву претрпјеле су породице Вујасиновић, Богојевић, Ћурлић и Милинковић.

- Ту имам свог рођеног брата од годину дана који је заклан, другог брата и три сестре. Од моје породице њих 31 - рекао је предсједник Удружења породица, потомака и поштовалаца жртава усташког терора Бијели Поток Бранко Милинковић.

Жртве овог монструозног злочина страдале су два пута, први пут тог 5. априла, а други пут од тишине. О стравичном злочину није се говорило деценијама.

- До деведесетих година о овим злочинима се уопште није причало и ми смо нажалост морали да поново учимо своју историју. У због тога заиста сматрам веома важним како до сада, тако и данас и наредних деценија па и вијекова да са нашом СПЦ обиљежавамо и кроз парастос и полагање вијенаца присјећамо се њихових жртава - навео је предсједник Скупштине града Бањалука Љубо Нинковић.

У знак сјећања на невино пострадале, уз помоћ тадашње администрације града Бањалука, 2002. године, откривен је и освештан споменик у насељу Бијели Поток.

- Онај народ који не памти своју историју, она ће му се поновити, то је сасвим сигурно и то је обавеза према тим жртвама које су страдале ни криве ни дружне. То су људи који су живјели овдје у селу и никоме ништа нису урадили - рекао је бивши градоначелник Бањалуке Драгољуб Давидовић.

Идентитет и историју од уништења и заборава чувају и чуваће млађи и будући нараштаји.