latinica  ћирилица
20/04/2025 |  12:24 | Аутор: СРНА

У прва три мјесеца на лијечењу у иностранству 122 дјеце

Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству "Душа дјеце" у прва три мјесеца ове године одобрио је лијечење ван Српске за 122 дјеце, за шта је издвојено 1,3 милиона КМ, речено је Срни у Фонду.
ЈУ Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења,стања и повреда дјеце (Фото: fondsolidarnosti.com) -
ЈУ Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења,стања и повреда дјеце (Фото: fondsolidarnosti.com)

Од тог износа, 103.700 КМ утрошено је за рефундирање путних трошкова и смјештаја чланова породица за вријеме боравка у иностранству.

Из Фонда наводе да је до сада омогућено лијечење у иностранству за више од 920 дјеце.

- Фонд је почео са радом 2018. године и до сада је финансирано лијечење више од 920 дјеце, за шта је издвојено више од 34 милиона марака - подсјећају из Фонда.

Фонд финансира лијечење дјеце до 18 година у иностранству онда када оно није могуће у Републици Српској, ни у здравственим установама изван Српске са којима Фонд здравственог осигурања Српске има потписане уговоре, напомињу из ове установе.

Најчешћи разлози за упућивање на лијечења у иностранство су малигна обољења, ријетке болести, трансплантација, урођене ортопедске аномалије, болести ока, срца и друга обољења.

- Чести су и захтјеви за слање материјала за генетске анализе у иностранство - додају из Фонда.

Дјеца се упућују у клинике широм Европе и свијета, попут Турске, Шпаније, Француске, Њемачке, САД, Италије, Аустрије, Грчке, Чешке, Пољске, Србије, Хрватске и друге.

Објашњавајући процедуру подношења захтјева за лијечење дјетета, из Фонда наводе да је то обавеза родитеља или другог законског заступника дјетета, у надлежним пословницама Фонда здравственог осигурања Српске.

- Напомињемо да је уз захтјев, који је доступан на интернет страници Фонда солидарности, као и у свим пословницама Фонда здравственог осигурања, неопходно доставити комплетну медицинску документацију о досадашњем току лијечења, препоруку за наставак лијечења, затим конзилијарни приједлог здравствене установе у којој се дијете лијечи за лијечење у иностранству, те предрачун трошкова лијечења у здравственој установи у иностранству у којој се предлаже наставак лијечења - прецизирају из Фонда.

Када родитељ или други законски заступник дјетета поднесе захтјев Фонду солидарности, Комисија за додјелу средстава разматра достављену документацију и доноси стручни налаз, оцјену и мишљење, као и приједлог о додјели средстава.

- Након тога, директор Фонда "Душа дјеце" припрема приједлог рјешења о додјели средстава који, уз документацију добијену од Комисије, доставља Управном одбору Фонда солидарности на разматрање и давање сагласности, а директор Фонда доноси коначно рјешење о додјели средстава. Комплетна процедура се завршава брзо, посебно када је ријеч о хитним случајевима - поручују из Фонда.

Из Фонда наглашавају да је оснивањем Фонда солидарности "Душа дјеце" системски ријешен један од највећих изазова, а то је финансирање лијечења дјеце у иностранству.

Говорећи о начину финансирања, из Фонда подсјећају да се од нето плате запослених у Српској издваја 0,25 одсто на добровољној основи, из буџета Српске 0,025 одсто остварених пореских и непореских прихода у претходној фискалној години, умањених за износ доприноса за социјално осигурање.

- Из буџети општина и градова издваја се 0,025 одсто остварених пореских и непореских прихода у протеклој фискалној години, пет одсто од цијене купљених службених возила, а један од извора финансирања су свакако и донације привредних друштава, предузетника и појединаца - презизирају из Фонда солидарности.

Из Фонда "Душа дјеце" истичу да је њихов рад транспарентан, те да на интернет страници свакодневно објављују стање на рачуну, одобрена рјешења са тачним износима, као и у коју здравствену установу се дијете упућује на лијечење или дијагностику.

Подаци о тренутном стању на рачуну такође су јавни и доступни на www.фондсолидарности.com гдје се заинтересовани детаљније могу и информисати о раду установе.