

Детаљи случаја "Вијадукт": Непостојећи рачун у америчкој банци?

У извјештају о почињеном кривичном дјелу нашли су се Борис Гољевшчек, директор "Вијадукта", и Владимир Зевник из Словеније, као и Немања Петковић, директор у привредном друштву "ХЕС Врбас" а.д. Бањалука, наводи овај портал.
Полиција сумњичи тројку да су фиктивне фактуре, односно потраживања, представили као инвестиције.
Гољевшчек је, наведено је у извјештају у који је портал "Провјерено" имало увид, у својству директора привредног друштва "Вијадукт" потписао у септембру 2009. године фактуре на износ од 270 хиљада евра и на износ од 990 хиљада евра, и испоставио их предузећу "ХЕС Врбас", које је директор Немања Петковић евидентирао у пословним књигама, на основу којих је даље потписан уговор о тространој асигнацији између Бориса Гољевшчека, Немање Петковића и Владимира Зевника.
Тако су потраживања са "Вијадукта" пренесена на привредно друштво "Зевник" д.о.о. Љубљана, иако се знало да су консултантске услуге по основу којих су испостављене фактуре – једноставно непостојеће.
А онда су Гољевшчек и Зевник та настала фиктивна потраживања представили као инвестиције у тужби против БиХ, пред Међународним центром за рјешавање инвестиционих спорова у Вашингтону. По тој тужби донесена је одлука 1. маја 2024. године да се Борису Гољевшчеку, Владимиру Зевнику и "Вијадукту" на име штете досуђује износ од 38 милиона евра, са припадајућом каматом. На тај начин је, сумња полиција, њима прибављена корист од најмање 75 милиона и 880 хиљада марака, навео је портал "Провјерено".
У сарадњи са међународним полицијским агенцијама и Интерполом Словеније, МУП Српске покушао је да добије потребне изјаве и доказе. Углавном, изјаве су узете, али су стизали одговори да не располажу захтијеваном документацијом којом би се уопште доказала потраживања "Вијадукта". МУП је саслушао безброј свједока, међу којима и упосленике Министарства привреде, енергетике и рударства у периоду од 2005. до 2011. године.
Директора "ХЕС Врбас" нису саслушали јер је, посредством свог адвоката Предрага Бароша, предочио медицинску документацију по којој није у стању да се одазове на позив полиције. А управо адвокатска канцеларија "Барош, Бичакчић и партнери" обратила се Савјету министара да усвоји одлуку о извршењу арбитражне одлуке и уплати потраживања која су "Вијадукту", којег ова канцеларија заступа, досуђена – са све каматама.
И ту сада долазимо до интересантног дијела. Борис Гољевшчек и Владимир Зевник, који захтијевају исплату и против којих је МУП поднио извјештај о почињеном кривичном дјелу, нису доставили своје личне рачуне за исплату. Достављен је рачун у "Банк оф Америца Н.А." уз назив носиоца рачуна "пројект Хавре Дес Пас ПЦ". А тај рачун, како сазнаје "Провјерено", МУП Српске је провјеравао преко Интерпола. Добили су одговор да је рачун непостојећи, наводи се у тексту портала "Провјерено".
Ово није једини извјештај МУП-а Српске. Истрага је трајала годинама, од 2016. године, а након пријаве предузећа "Маестрал" из Београда против више одговорних лица и сувласника у предузећима "ХЕС Врбас" из Бањалуке и “Вијадукт“ д.о.о. Порторож. Након неколико година рада, безброј изјава, доказа и међународне сарадње, тај је процес обустављен.
Утврђивана је и евентуална одговорност запослених у Влади. Министарство правде Српске, са Антоном Касиповићем на челу, као носилац активности по закључку Владе, требало је да достави све потребне информације о концесији од 2004. године па надаље. Та је информација достављена директно Републичком јавном тужилаштву, а не МУП-у. Тужилаштво доноси одлуку о неспровођењу истраге у односу на запослене у Влади.
Сада је, жаргонски речено, "жив предмет" пред Окружним јавним тужилаштвом Бањалука, а на основу извјештаја МУП-а, у којем су се нашли Борис Гољевшчек, Владимир Зевник и Немања Петковић.
Одмах након арбитраже, по којој су, под сумњивим околностима, власници "Вијадукта" постали богатији за 110 милиона марака, крајем маја 2022. године, МУП Српске обратио се Тужилаштву БиХ ради упознавања са цијелом ситуацијом и евентуалног поступања, јер се ради о међународним субјектима. То се Тужилаштву БиХ није учинило интересантним. А данас се, вануставно, Тужилаштво бави случајем "Вијадукт" - али по пријави канцеларије Барош. Интересантно, пише портал "Провјерено".