latinica  ћирилица
17/04/2025 |  13:58 ⇒ 13:59 | Аутор: СРНА

Фондови Српске, ФБиХ и Брчког апеловали за растерећење здравственог система

Представници фондова здравственог осигурања Републике Српске, ФБиХ и Брчког упутили су заједнички апел надлежним институцијама за изналажење одрживог рјешења за финансијско растерећење здравственог система, посебно када је ријеч о ПДВ-у на лијекове и медицинска средства, речено је Срни у Фонду здравственог осигурања Српске.
Болница - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
БолницаФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Иако су, према важећем Закону о порезу на додату вриједност, медицинске услуге изузете од плаћања ПДВ-а, здравствене установе и фондови и даље плаћају пуни износ пореза од 17 одсто на сву медицинску опрему, лијекове и материјале које користе у свакодневном раду, подсјећају из ова три фонда.

Ова пракса, како наводе, додатно отежава фукционисање већ оптерећеног здравственог сектора који у исто вријеме биљежи све већи број пацијената и мора одговорити на бројне изазове које носи развој савремене медицине.

- Здравствени сектор само на ПДВ за лијекове и медицинска средства годишње мора да издвоји више од 260 милиона КМ. С обзиром на финансијске изазове са којима се суочавамо, вјерујемо да је вријеме да се поново размотри наша иницијатива и да се новац који издавајамо за ПДВ врати у здавствени систем за лијечење пацијената, а не да буде искључиво буџетски приход - заједнички је став фондова.

У заједничкој иницијативи, која је током 2023. године достављена Савјету министара, предложено је да се средства прикупљена по основу ПДВ-а намјенски усмјере фондовима здравственог осигурања, како би се осигурала стабилност у пружању здравствених услуга и континуитет терапије за осигуране пацијенте.

Савјет министара је ову иницијативу разматрао на сједници у фебруару прошле године и прослиједио је на разматрање Управном одбору Управе за индиректно опорезивање БиХ, али до данас није стигла повратна информација о даљим корацима.

Директори фондова подсјећају да ова иницијатива није нова, први пут је покренута још 2006. године, а од тада су бројни апели упућени на адресе свих релевантних нивоа власти.

- Здравство није сектор који производи профит у класичном смислу, али је кључно за очување друштва. Улагање у здравство значи здравију, продуктивнију популацију и сигурнију будућност - поручили су директори Фонда здравственог осигурања Републике Српске Дејан Кустурић, Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ Влатка Мартиновић и Фонда здравственог осигурања Брчко дистрикта Радомир Николић.

Зато је веома важно, истичу, да цјелокупно друштво подржи ову иницијативу, јер здравствени систем није само одговорност једне институције, већ темељ који омогућава благостање и напредак цијелог друштва.

- Ово је и прилика да БиХ направи корак ка одрживијем и равноправнијем здравственом систему у којем се здравље не посматра као расход, већ као заједнички ресурс - наглашава се у допису упућеном надлежним институцијама.

Из фондова поручују да не траже укидање ПДВ-а по сваку цијену, већ усмјеравање дијела средстава назад у систем, гдје могу донијети конкретне резултате – бољу опремљеност здравствених установа, редовне испоруке терапија, увођење и финансирање савремених лијекова, квалитетније услуге и веће задовољство пацијената.

Ова средства би значила ефикаснији и конкретнији одговор здравственог система будући да потребе пацијената расту из дана у дан развојем савремене медицине, фармације, али и дијагностике, наведено је у заједничком апелу фондова здравственог осигурања.