latinica  ћирилица
17/04/2025 |  13:09 | Аутор: СРНА

Бошковић: Градоначелник Бијељине свјесно шири панику о појави слинавке и шапа

Директор Канцеларије за ветеринарство БиХ Саша Бошковић изјавио је да градоначелник Бијељине Љубиша Петровић у јавности износи низ неистина у вези са појавом слинавке и шапа, као и мјерама које се проводе с циљем спречавања уноса и ширења ове болести на територији Републике Српске, Федерације БиХ и Брчко дистрикта.
Свиње - Фото: РТРС
СвињеФото: РТРС

- Апсолутно је неприхватљиво да Петровић свјесно уноси страх и шири додатну панику међу грађанима износећи лажне информације попут тога да је у случају слинавке и шапа ријеч о зоонози, односно болести која се преноси са животиња на људе. То је потпуно нетачно и то би Петровић, као љекар, морао да зна - рекао је Бошковић Срни.

Он је истакао да институције на свим нивоима власти у БиХ, у складу са надлежностима, активно и координисано предузимају хитне превентивне мјере с циљем спречавања уноса слинавке и шапа у БиХ.

Бошковић је подсјетио да је, у складу са захтјевом Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, а по налогу министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташе Кошарца, активиран заједнички центар за контролу заразних болести, у чијем раду учествују надлежна тијела за послове ветеринарства у БиХ.

Он је нагласио да су све досадашње мјере и активности реализоване у складу са захтјевом ресорног министарства Републике Српске, будући да је сектор пољопривреде у примарној уставној надлежности ентитета.

Бошковић је демантовао наводе градоначелника Бијељине да постављене дезинфекционе баријере за возила на граничним прелазима нису у функцији, поручивши да до краткотрајног прекида рада долази у моментима када се дезинфекциона средства досипају у машине и када се бризгаљке чисте од каменца.

Он је напоменуо и да су мјере дезинфекције на граничним прелазима бесплатне, за разлику од појединих земаља у ЕУ, које то наплаћују од три до пет евра.

Указао је да Канцеларија за ветеринарство БиХ редовно и континуирано прати епидемиолошку ситуацију у земљи, државама у окружењу, као и онима у којима је забиљежена болест слинавке и шапа.

С тим у вези, нагласио је да у посљедних 15 дана није забиљежена појава нових случајева болести у Мађарској и Словачкој, те да су на територијама ових држава извршене завршне дезинфекције.

Он је навео да је Њемачка прије неколико дана проглашена слободном од болести слинавке и шапа у складу са стандардим Свјетске организације за здравље животиња, те да је Хрватска прије два дана релаксирала све мјере на граничним прелазима са Мађарском.

- То су оптимистичне вијести. Али, то не значи да наша пажња треба да попусти и да смо завршили посао - рекао је Бошковић.

С тим у вези, он је нагласио да заједнички центар за контролу заразних болести на седмичном нивоу одржава састанке и детаљно анализира епидемиолошку ситуацију, а да је наредни састанак заказан за 23. април.

- На основу епидемиолошке ситуације размотрићемо и потенцијално доношење нових мјера. Уколико се епидемиолошка ситуација буде усложњавала, доносићемо ригорозније мјере, а све на иницијативу ресорних министарстава Републике Српске и ФБиХ. У случају да епидемиолошка ситуација буде повољнија, постојеће мјере ћемо релаксирати, опет у складу са процјенама ризика надлежних ентитетских тијела - рекао је Бошковић.

Он је нагласио да институције Републике Српске и институције на нивоу БиХ стручно и одговорно приступају овом питању ради очувања јавног здравља људи и животиња, те заштите домаће производње.

- Стога апелујем на градоначелника Бијељине да, уважавајући озбиљност ситуације, престане да се бави популизмом и политикантством, ширећи панику у јавности и дезинформације о болести слинавке и шапа, као и спровођењу хитних превентивних мјера - поручио је Бошковић.