

Патријарх Порфирије: Свака криза је прилика за промјену набоље

Српски патријарх је у интервјуу за недјељник НИН рекао да се нада да ће минути и садашња криза, која је обухватила и личне и породичне животе, а не само политичку и ширу друштвену сцену у Србији.
Патријарх Порфирије подсјетио је да је Српска православна црква у марту позвала на дијалог, чак нудећи окриље Цркве као евентуални простор сусрета.
- Вјерујем да ћемо поново једни у другима, обасјани свјетлошћу васкрсења, открити браћу, сестре, најближе, без којих реално и не можемо. У тој нади, свима честитам празник, посебно нашој браћи и сестрама на распетом Косову и Метохији, са којима ћу, надам се, за који дан, заједно, у нашој заједничкој најважнијој кући Пећкој патријаршији, прославити Празник над празницима. Томе се посебно радујем! - рекао је патријарх Порфирије.
Српски патријарх истакао је да је српски народ Христов чак и онда када његова побожност није култивисана, јасно обликована или изражена, те да зна и осјећа да припада хришћанском и светосавском народу.
Патријарх Порфирије навео је да су српски храмови широм земље сваке недјеље и празника дупке испуњени вјерницима и оцијенио да постоји велика потреба да се што прије у Београду, али и широм Србије изграде нови храмови.
Упитан које су главне поруке Васкрса који ове године прослављају истог дана и православци и римокатолици, патријарх Порфирије каже да, када сви хришћани прослављају Васкрсење у исти дан, то значи да се заједно радују истој побједи живота над смрћу, али и да свако чува своју црквену посебност.
- Разлике, ипак, постоје – и у историји и у садашњости. Али, сљедујући Христовим речима: "да сви једно буду", трудимо се и молимо се да те разлике буду превладане и не постану повод за осуде, сукобе и искључивост било које врсте - навео је патријарх Порфирије.
Патријарх Порфирије одбацио је тврдње да није подржао студенте у блокади и навео да би могао да наведе мноштво примјера како је подржавао и помогао студенте не само у претходна четири мјесеца, већ у претходних 40 година, али да то не би приличило хришћанину, а камоли епископу.
Српски патријарх је истакао да је код студената наишао на различита мишљења о протестима и блокадама, да је код неких налазио на радост и оптимизам, а код других забринутост и песимизам, да је код неких препознао добре намере, чистоту и ентузијазам, а код других мрак и деструкцију.
- Са великим опрезом ћу рећи да сам имао прилике да видим не само оквире постојеће различитости, него настајање својеврсне разломљености, чак и мржњу. У сваком случају, у широкој лепези различитости, препознао сам да су сваком од мојих саговорника потребне подршка и блага ријеч - рекао је патријарх Порфирије.
Српски патријарх је нагласио да је све то у њему изазвало дубоку бол, пошто му је било јасно да он није тај који треба или смије да бира једне или друге, нити да се ставља на страну једних или других.
На питање да ли владике имају право на самостално мишљење, патријарх Порфирије је указао да епископи морају бити у сагласју у питањима вјере и црквеног поретка, а да о другим могу имати различита мишљења.
- То само по себи не представља никакав проблем. Проблем настаје уколико појединцима питања која нису суштинска за мисију Цркве постају важнија од саме вере и канонског поретка, односно ако се бављењем политичким темама нарушава црквени поредак и уноси смутња у народ. Таквих појава је било кроз историју, али је Црква увијек знала да их ријеши – понекад и болним мјерама - поручио је патријарх Порфирије.