

Гашпар: Ко жели промјене не може заобићи АФД

Оно што је некада било незамисливо, сада постаје политичка реалност - представници Уније захтијевају да се АфД у парламентарним процедурама, расподјели одбора и питањима пословника третира као и свака друга опозициона странка.
Политички савјетник у Алтернативи за Њемачку Филип Гашпар рекао је за Срну да ко заиста жели промјене не може заобићи АфД.
- Ватрени зид ЦДУ-а пуца - рекао је Гашпар и навео да би ЦДУ требало да се ослободи притиска лијевих странака и врати се садржајној и одговорној сарадњи.
Према његовом мишљењу, притисак на ЦДУ да се отвори ка реалној, грађански оријентисаној опозиционој политици све је већи.
- Многи у ЦДУ-у увиђају да је паушална изолација АфД-а стратешки и демократски упитна - навео је Гашпар.
Гашпар је подсјетио да на локалном нивоу ЦДУ и АфД већ успјешно сарађују – практично и усмјерено ка рјешавању конкретних проблема грађана.
Он сматра да тврдоглаво одбијање сарадње не штети само ЦДУ-у, већ и укупном политичком дијалогу.
Потпредсједник посланичког клуба Уније Јенс Шпан први је позвао да се АфД више не искључује из парламентарних процеса, а подршку је добио од колега из источне Њемачке, попут премијера Саксоније Михаела Кречмера и посланика Филипа Амтора. Затим су се прикључили и други представници ЦДУ-а.
Постепеним политичким отварањем у Берлину заснованим на увјерењу да се АФД не може зауставити изолацијом већ само озбиљном и садржајном дебатом, Бундестаг би могао закорачити у нову фазу сарадње.
На фебруарским парламентарним изборима конзервативни савез ЦДУ/ЦСУ постао је највећа група у Бундестагу са 28,5 одсто гласова, а АфД је остварио најбољи резултат до сада са 20,8 одсто и заузео друго мјесто.