

Пронађени могући знакови живота на далекој планети (ВИДЕО)

Ради се о другој, и за сада најперспективнијој, детекцији супстанци повезаних са животом на К2-18б. Ипак, научници упозоравају да је за коначну потврду потребно још података.
Научници су користили свемирски телескоп "Џејмс Веб" америчке НАСА, пренос Би-Би-Си.
Водећи истраживач, професор Нику Мадхусудхан, који ради у лабораторији на Институту за астрономију Универзитета Кембриџ, рекао је да се нада да ће ускоро добити чврсте доказе.
- Ово је најјачи доказ до сада да постоји живот. Реално могу да кажем да можемо да потврдимо овај сигнал у року од једне до две године - навео је Мадхусудхан.
К2-18б је два и по пута већи од Земље и удаљен је седам стотина трилиона миља од Земље.
Телескоп "Џејмс Веб" је толико моћан да може анализирати хемијски састав атмосфере планете на основу свијетлости која пролази кроз мало црвено Сунце око којег кружи.
Кембриџ група је открила да атмосфера изгледа садржи хемијски потпис најмање једног од два молекула која су повезана са животом: диметил сулфида и диметил дисулфид. На Земљи ове гасове производе морски фитопланктон и бактерије.
Професор Мадхусудхан је рекао да је изненађен колико је гаса очигледно откривено током једног прозора за посматрање.
- Количина коју процјењујемо овог гаса у атмосфери је хиљадама пута већа од оне коју имамо на Земљи. Дакле, ако је повезаност са животом стварна, онда ће ова планета врвити животом - рекао ми је.
Професор Мадхусудхан је отишао даље: "Ако потврдимо да постоји живот на К2-18б, то би у основи требало да потврди да је живот веома чест у галаксији".