latinica  ћирилица
16/04/2025 |  19:10 ⇒ 21:35 | Аутор: РТРС

Зашто вануставно Тужилаштво БиХ још ћути на незаконит покушај лобирања Конаковића у Америци? (ВИДЕО)

Српски посланици у Представничком дому Парламентарне скупштине затражили су од правосудних органа да хитно испитају министра спољних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића, због потписивања Уговора о пружању консултатских услуга за лобирање у САД-у.
Суд / Тужилаштво БиХ - Фото: РТРС
Суд / Тужилаштво БиХФото: РТРС

Посланик СНСД-а у Представичком дому ПС БиХ Милорад Којић сматра, да има елемената кривичних дјела: злоупотреба службеног положаја и прање новца, а да се не говори о политичкој штети, јер је Конаковић радио на своју руку, без одобрења институција БиХ. Из неуставног Тужилаштва, без одговора на наше питање, да ли су покренули истрагу против Конаковића.

Један од лидера бошњачке "Тројке" Елмедин Конаковић једва "држи главу изнад воде". Што га више "жуља" скај апликација, више галами о наводном нападу Републике Српске на уставни поредак БиХ, потреби избацивања СНСД-а из власти на нивоу БиХ, иако му је пропала намјера да то уради багером.

- Конаковић има за двије године мандата више афера него неки политичари за 20 година, човјек је постао Тито, понаша се бахато, понаша се као тај лик као персонификација лошег и очигледно га има у тим скај апликацијама - додаје Којић.

Увалио се шеф дипломатије на нивоу БиХ, у нови проблем, сопственом кривицом или незнањем. Покушај лобирања у САД, ангажовањем двојице америчких држављана бх поријекла Алмаса Шехића и Мирзе Пилаковића, све без знања Савјета министара, сагласности Предсједништва које је задужено за спољну политику, завршило се прије него је и почело, с могућом тужилачком истрагом.

- Позивам као посланик и грађанин да се отвори предмет против Конаковића за злоупотребу службеног положаја који правио са извјесним Алмасом Шехићем фиктивни Уговор о лобирању без икакавих накнада и онда се још похвалио да ће неки привредници пребацивати средства у САД што има елементе прања новца. Зашто Тужилаштво није отворило предмет и саслушало Конаковића - упитао је Којић.

Као да није довољан дипломатски шамар из САД, на адресу МИП-а БиХ из Њемачке стигла је опомена пред искључење. Тамошња покрајина Баден Виртенберг тражи поврат више од 106 000 евра које је Генерални конзулат БиХ у Штутгарту добио за суфинансирање допунских школа на матерњем језику. Средства су утрошена без покрића али Елмедин Конаковић се не изјашњава. Избјегава сједнице парламента док га његов партијски колега Денис Звиздић штити од незгодних питања.

- Само изгледа у овој држави министри имају право да не долазе на сједнице а да их ви као предсједавјући не упозорите. Неко у име БиХ ненамјенски је потрошио средства, тај неко одговара директно МИП-у па да видимо шта је то министарство учинило у вези тог ненамјенског трошења. То ненамјенско трошење средстава се наставило па је то исто министарство видимо закључило некакав уговор са лобистичком кућом из Америке - каже посланик у Представничком дому ПС БиХ Милан Петковић.

Према медијским сазнањима бошњачки привредници уплатили су одређену суму на рачуне Шехића и Пилаковића, што је банкама у САД било сумњиво па су новац вратиле. Српски амбасадори и конзули упозорили су Конаковића да због закона у САД и БиХ, лобирање на овакав начин не може да прође.

- Кроз закон о регистрацији страних агената у САД имамо потребу да, свако ко донира или било како помогне овој невладиној организацији мора се регистровати као страни агент тако да је то врло сложено правно питање. У БиХ апсолутно не постоји могућност да министар на своју руку одлучи да покрене лобирање без сагласности Предсједништва и Савјета министара - каже шеф Мисије БиХ у ЕУ снимак Обрад Кесић.

Раније је Елмедин Конаковић говорио да је потписивање Уговора у складу са законом, да неће коштати буџет БиХ. Од тренутка када се сазнало да је пропао покушај лобирања због строгих закона у САД али и чињенице да никога није питао о томе у БиХ, Конаковић се није оглашавао.