latinica  ћирилица
16/04/2025 |  14:20 ⇒ 14:22 | Аутор: СРНА

Завршетак адаптације спомен-учионице Иве Андрића до 1. маја

Културни центар "Иво Андрић" у Вишеграду реализује пројекат адаптације Спомен-учионице Иве Андрића која би требало да буде отворена за посјетиоце од 1. маја.
Културни центар "Иво Андрић" - адаптација Спомен-учионице - Фото: СРНА
Културни центар "Иво Андрић" - адаптација Спомен-учионицеФото: СРНА

Средства за адаптацију обезбиједило је Министарство просвјете и културе Републике Српске у оквиру пројекта очувања културног насљеђа, уз подршку општине Вишеград.

Вршилац дужности директора Културног центра Јелена Ђурић истиче да се овим пројектом стварају услови за савременије презентовање пишчевог живота и дјела.

- У оквиру адаптације планирана је реконструкција спољне и унутрашње столарије, уградња дигиталне табле са двојезичним садржајем, као и постављање клима-уређаја. Биће набављена и изложбена витрина за фотографску грађу која ће додатно освијетлити период пишчевог одрастања и боравка у Вишеграду - рекла је Ђурићева Срни.

Она је навела да је циљ пројекта да Спомен-учионица постане још доступнија ђацима, студентима, туристима и истраживачима Андрићевог стваралаштва.

- Надамо се да ћемо већ од првомајских празника отворити врата бројним посјетиоцима како бисмо заједно наставили да његујемо сјећање на једног од највећих књижевника нашег времена - рекла је Ђурићева.

Спомен-учионица Иве Андрића отворена је 2008. године с циљем да трајно подсјећа на школовање нобеловца у Вишеграду и његово дубоко укоријењено стваралачко насљеђе.