latinica  ћирилица
14/04/2025 |  08:03 ⇒ 08:08 | Аутор: ТАНЈУГ

Српски павиљон на свјетској изложби ЕКСПО у Јапану првог дана посјетило 10.000 људи (ВИДЕО)

Павиљон Србије на свјетској изложби ЕКСПО 2025 у Осаки већ првог дана посјетило је више од 10.000 људи што је рекорд једне дневне посјете, а срж самог концепта српског павиљона је игра - као асоцијација на централну тему специјализоване изложбе ЕКСПО 2027 у Београду "Игра(ј) за човјечанство".
Павиљон Србије на ЕКСПО-у у Осаки (Фото: Танјуг/Драган Кујунџић) -
Павиљон Србије на ЕКСПО-у у Осаки (Фото: Танјуг/Драган Кујунџић)

На самом уласку у павиљон, који је засигурно један од зеленијих, сусрећу се двије изложбе - у Осаки и Београду, а посјетиоци могу да одмах започну игру и учествују у креирању саме изложбе.

Генерални комесар Србије за ЕКСПО 2025 Жарко Малиновић подсјећа да је игра важна за све нас и да чини суштину наших живота, а симбол игре као теме остварен је кроз кликер, играчку која покреће читаву причу.

- Посјетиоци могу да узму кликер као универзални симбол игре, ставе га у кинетичку апаратуру која покреће саму изложбу, да би та изложба прешла из кинетичке у дигиталну и објаснила који су сви елементи игре - рекао је Малиновић за Танјуг.

Важан дио изложбе посвећен је и порукама српских личности које су оставиле неизбрисив траг у Јапану, а који кроз своје звучне поруке преносе своје мисли о игри и значај који има у њиховим животима - олимпијска шампионка са Олимпијаде у Токију Милица Мандић, селектор Драган Стојковић Пикси...

Српски павиљон својим концептом истиче и дубоку повезаност игре и науке. Кроз интерактивне приказе, посјетиоци се сусрећу са Николом Теслом, Михајлом Пупином и Милутином Миланковићем који су кроз игру као дјеца развили осјећај за иновацију.

- Такође, посјетиоци могу кроз живу лабораторију да сниме шта је игра за њих, како су се играли кад су били мали или како се данас играју, зашто је то важно. Све њихове поруке обрађује вјештачка интелигенција, други посјетиоци могу да их чују у другом дијелу изложбе, а те исте поруке ће бити представљене на ЕКСПО Београд 2027. године кроз један од тематских павиљона - рекао је Малиновић.

Према његовим ријечима, посјетиоци у другом дијелу изложбе могу да креирају маскоту, ЕКСПО 2027, тако што ће је дизајнирати, промијенити јој боју косе, очију, нос, лице, расположење, али и одјећу која може бити традиционална опција. српска, али може бити и модерна.

- Оног тренутка када завршавају своју креацију, она се аутоматски појављује на зиду испред њих, чиме они добијају додатну емоцију, могу да се сликају са својом маскотом, могу да је дијеле на друштвеним мрежама, али могу да дођу у Београд за двије године и да је виде - рекао је Малиновић.

      View this post on Instagram

A post shared by EXPO 2027 Belgrade (@expo_belgrade_2027)

Како додаје, изложба се завршава дијелом у којем Србија представља ЕКСПО 2027 Београд, како ће изгледати цијели простор на којем ће бити одржана изложба, када ће Београд постати центар свијета, али и шта су главне поруке.

- Ми на крају објаснимо да је баш игра та супер моћ која људе чини отпорнијим у будућности на изазове који нас очекују, а управо изазовима и рјешењима бави ЕКСПО Осака - подсетио је Малиновић.

Малиновић истиче да посетиоци добијају ЕXПО пасош и печат српског павиљона чиме завршавају посјету, али само једним дијелом јер је то, како каже, мост и почетак путовања ка ЕКСПО 2027 Београд.

- У самом павиљону се налази и ресторан у којем посјетиоци могу да конзумирају и српске специјалитете. Ово је први пут на ЕКСПО да ми имамо свој ресторан. И то је један специфичан начин представљања, јер управо то искуство када задовољимо једну од својих примарних потреба, то је потреба за храном, ми стварамо емоцију са земљом коју смо посјетили - указује Малиновић.

Он истиче да га радује што је ресторан свакодневно пун, то показује да се посјетиоцима свиђа српска храна имајући у виду да Јапанци први пут у својој земљи могу да пробају рецимо српске ћевапе, пите, ванилице и друге посластице.

- Ми ћемо у ових шест мјесеци доводити српске куваре, који ће овде организовати едукације и презентације за Јапанце, али и јапанске куваре. Били бисмо посебно поносни, да неко од тих јапанских кувара, послије ЕКСПО-а, пожели и отвори негдје у Јапану српски ресторан. То би била једна од најбољих "амбасада" Републике Србије у Јапану - истакао је Малиновић.

Ентеријер ресторана је дизајнирала Мирјана Каралић Поповић, једна од највећих свјетских дизајнерки ентеријера.

- Она је урадила као личну донацију дизајн нашег ресторана и уклопила га у свој умјетнички израз и умјетнички израз Моме Капора, на шта сам посебно поносан. Чињеница је да кроз овај ресторан ми дајемо омаж једном од наших највећих писаца који је уједно и сликар и који је свој рад посветио Београду. И управо то је додатна веза - рекао је Малиновић.

Екстеријер павиљона чини инспирација Великим ратним острвом и зелена фасада која је јединствена на ЕКСПО-у.

- Првог дана павиљон је посјетило више од десет хиљада посјетилаца, што је до сада рекорд. Имао сам ту част да будем и у Милану и у Дубаију, у нашем павиљону, и ово је рекорд једне дневне посјете. Циљ који смо поставили је да имамо више од милион посјетилаца за ових шест мјесеци трајања изложбе - рекао је Малиновић.