

Састанак надлежних служби у Бијељини: Донесен План хитних мјера против слинавке и шапа (ВИДЕО)

Након појаве слинавке и шапа у Њемачкој, Мађарској и Словачкој, Министарство пољопривреде Републике Српске предузима све потребне активности на превенцији и борби против уноса вируса ове заразне болести.
- Министарство је донијело план хитних мјера, односно мјере управљања кризном ситуацијом у случају избијања слинавке и шапа у Републици Српској, а с обзиром на то да је ова болест код животиња већ присутна у неколико земаља региона - рекао је Лукић.
Лукић је навео да је донесена и одлука о успостављању Републичког кризног штаба, да је формиран стручног тима вирусолога, микробиолога и ветеринарских стручњака који прате ситуацију, као и да је јасно дефинисана хијерархија и обавезе свих у систему.
- На свима нама је да заједнички координишемо активности и да учинимо све да заштитимо наше пољопривредне произвођаче - рекао је Лукић.
Драган Кнежевић, директор Ветеринарског института Републике Српске "Др Васо Бутозан" нагласио је да уколико се овај посао уради на прави начин, онако како је то струка прописала, може се смањити ризик од ових болести.
- Превентивним мјерама можемо спријечити да не дође до појаве болести на нашој територији - додао је Кнежевић.
Семберски фармери свјесни су озбиљности ситуације и апелују на све да се придржавају биосигурносних мјера. На Пољопривредном добру "Семберија" налази се 1.900 говеда од којих је 500 музних крава.
- Прије 20-ак дана сам забранио улазак свим превозним средствима на фарму, а раднике сам замолико радници који долазе на фарму замолио да не одлазе преко границе ако је могуће - каже директор овог предузећа Бранимир Андрић.
Слободан Петрић, предсједник Управног одбора узгајивача свиња Републике Српске, каже да пољопривредници требају водити рачуна о себи, свом имању, али и својим комшијама које се баве пољопривредном производњом.
- То је на првом мјесту, а надлежни ће указивати на пропусте. Морамо да будемо свакодневно на вези да би прерасли овај проблем - додао је Петрић.
Град Бијељина упутиће званични акт Канцеларији за ветеринарство да им на располагање ставља људске ресурсе и на граничним прелазима цистерне са техничком водом и дезинфекционим средствима.
- Градска ветеринарска инспекција је спремна да уступи службенике који ће се у додатном капацитету налазити и на неким другим граничним прелазима, како би и они били дио борбе и подршке - рекао је градоначелник Бијељине Љубиша Петровић.
Према посљедњим информацијама Свјетске организације за здравље животиња, тренутно је потврђено 11 жаришта слинавке и шапа – једно у Њемачкој, шест у Словачкој и четири у Мађарској.