

Цвијановић: Никоме ништа нисам дужна да објашњавам осим грађанима Републике Српске (ВИДЕО)

- Нисам обавезна да било шта објашњавам високом представнику ЕУ за иностране послове и безбједносну политику Каји Калас. Ја сам изабрани члан Предсједништва. Њена позиција није надређена мени, нити је моја позиција њој. Ми можемо да причамо само колегијално о стварима које су везане за наш заједнички интерес и увијек сам спремна за разговор - истакла је Цвијановић.
Истакла је да нема потребу да се правда.
- Тражим да се поштује и моја позиција. Мене су изабрали грађани директно на демократским изборима. Имам право да представљам грађане, јер сам изабрана са евидентном већином - навела је Цвијановићева на конференцији за новинаре.
Подсјећа да је Каласова раније говорила да осуђује све оне који руше јединство.
- Морам да питам које је то јединство, када смо га имали и како се оно постиже или смо дошли у вријеме да правимо јединство тако што нећемо бити узурпатори - рекла је Цвијановићева.
Она је навела да постоје земље у ЕУ које не подржавају могућност да неки неизабрани странац намеће законе у било којој земљи која претендује да буде чланица ЕУ, као и оне које то бране.
Цвијановићева каже да је јуче питала европске парламентарце да ли је нормално да то неко ради?
- Они су одговорили "Када бисте ви могли, па да он не ради". Није то ми или он. Вратите се Уставу, анексима 10 и четири и Дејтонском споразуму и да радимо ствари како треба - рекла је Цвијановићева.
Навела је да је Кристијан Шмит сметња европским интеграцијама и да овдје руши амбијент својим нелегалним поступањем.
Она је истакла позицију Републике Српске дефинишу њене институције, а они који обављају власт на нивоу БиХ дужни су то да поштују.
Цвијановићева је навела да на 49 одсто територије БиХ не сматрају да постоји напад на уставни поредак, као што то тврде друга два члана Предсједништва БиХ.
Она је истакла да је потребно показати коректност и рећи да је земља састављена из два ентитета, те да је, уколико се жели конструктиван приступ, потребно сјести и разговарати о проблемима, односно да ли нешто што неко спори може да се доведе у ред да би било свима прихватљиво.