

Циљ новог устава - поновно успостављање уставних надлежности Републике Српске (ВИДЕО)

Република Српска била је изложена сталном међународном инетрвенционизму којим су урушаване њене надлежности и уставна позиција. Одлука Народне скупштине Републике Српске је да се елиминише све страно ткиво које је насилно унесено у Устав Републике Српске ради њеног развлашћивања, рекли су представници Радне групе за израду Устава Републике Српске.
- Ступањем на снагу Дејтонског споразума одређен дио надлежности је кроз тзв.изворне надлежности прешао на ниво заједничких институција БиХ, а након интервенција високих представника, прије свега Волгганга Петрића и Педија Ешдауна од 2002. до 2006. године , значајан дио одредаба је замијењен тзв. наметнутим амандманима на наш Устав - рекао је предсједник Радне групе за израду Устава Републике Српске Витомир Поповић.
- С обзиром да смо у претходне 33 године, од доношења Устава Српске били изложени сталном међународноим интервенционизму дошли смо у позицију да треба да бранимо своје надлежности, уставну позицију Републике Српске и то радимо управо на овај начин - истакла је члан Одбора за уставна питања Народне скупштине Републике Српске Тамара Дамјановић.
Република Српска има уставотврону надлежност, а политички и правни разлози за доношење устава постоје већ дуже вријеме. Међу њима се истичу насилно наметнути амандмани.
- Осим ове врсте интервенције и промјене наше уставне структуре уређења и одредби устава такође обраћамо пажњу и на прекорачење овлашћења од стране Уставног суда БиХ који је, подсјетићу све, у неколико наврата дискутовао о стварима које су ван његове надлежности , а тичу се наших идентитетских обиљежја, подјеле власти у БиХ и имовине у БиХ - навео је члан Радне групе за израду Устава Републике Српске Драгана Дакић.
Народна скупштина Републике Српске, 13. марта ове године, усвојила је Нацрт устава Републике Српске. Јавна расправа ове седмице биће организована у Добоју, а наредне у Бањалуци.