latinica  ћирилица
08/04/2025 |  12:29 ⇒ 12:35 | Аутор: РТРС

Дакић: Република Српска - административна јединица или уговорница? (ВИДЕО)

Професор међународног права на Правном факултету у Крагујевцу Драган Дакић говорио је на научном скупу "Дејтонски мировни споразум – 30 година мира и стабилности" у организацији Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске /ЦДПИ/.
Драган Дакић - Фото: РТРС
Драган ДакићФото: РТРС

- Расправе о статусу Републике Српске се у домаћем академском и политичком дискурсу доминантно задржавају на оквирима дискусије о сложеним државама. Тако, домаћи аутори Републику Српксу виде као федералну или конфедералну јединицу у оквиру босанскохерцеговачке федерације, односно конфедерације - навео је Дакић.

Истакао је да  у овом резонско-правном оквиру, Република Српска, као и друге административне јединице из те статусне категорије, задржава одређену аутономност на унутрашњем плану.

- У случају спора око статусних питања, политичких и других права са централним органима, ремедијална средства која су доступна администативним јединицама су политичког и судског карактера. Недостатак ових инструмената је првенствено у томе што се исцрпљују на унутрашњем плану, пред централним органима, и као такви више су рефлексија моћи него права. Зато, процес унитаризације сложених држава, биле оне федералне или конфедералне, готово је онтолошког карактера - каже Дакић.

Насупрот том резонско-правном оквиру, Дакић истиче да "Републику Српску можемо посматрати као уговорницу и њен однос са централним органима засновати на принципима међународног уговорног права и његових начела као што су Пар ин парем нон хабет империум - међу једнакима нико нема власт, Цонсенсус фацит легем – право настаје сагласношћу, нарочито начела Бона фидес и Пацта сунт серванда – који онемогућавају једностране измјене уговора те ограничавају уставотворне тенденције централног Уставног суда".

- Оно што је главна предност уговорно-правног резонског оквира јесте доступност и коришћење додатних ремедијалних средстава међународног карактера што наведена и друга начела, у основи универзалног карактера, чини утуживим. У овом раду ћемо представити доступна средства за заштиту интереса Републике Српске међународноправног карактера, указујуће на нека која су већ коришћена - наводи Дакић.

Научном скупу присуствовали су предсједник Републике Српске Милорад Додик, под чијим покровитељством је организован овај догађај, премијер Радован Вишковић, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић.

Присутни су, између осталих били и министри за научнотехнолошки развој и високо образовање Српске Жељко Будимир и унутрашњих послова Синиша Каран, предсједник Академије наука и умјетности Републике Српске Рајко Кузмановић и амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш.