latinica  ћирилица
25/02/2025 |  18:38 ⇒ 21:16 | Аутор: РТРС

Каран: Преломни тренутак, нема предаје (ВИДЕО)

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран упозорио је да је ово пресудан моменат за Републику Српску и ако падне дејтонски Устав, падају сви устави, нагласивши да је повратак на Устав БиХ ситуација у којој сви добијају.
Синиша Каран - Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Синиша КаранФото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

- Наши непријатељи морају бити и те како свјесни чињенице да су судбине Дејтонског устава, Републике Српске и БиХ испреплетане. Ако падне дејтонски Устав, падају сви - указао је Каран у обраћању у Народној скупштини Републике Српске и поручио да "наша снага лежи у вјери и одлучности да опстанемо као народ и не пристанемо на мајоризацију, те да се више никада неће десити прегласавање српског народа".

Поздравивши предсједника Републике Српске, предсједника Народне скупштине, народне посланике, предсједника и чланове Владе Републике Српске, српског члана и предсједавајућу Предсједништва БиХ, представнике Републике Српске у заједничким институцијама, Каран је упутио посебан поздрав грађанима Републике Српске и окупљеном народу испред Народне скупштине Републике Српске која је, како је нагласио, данас уствари скупштина српског народа.

Подсјетио је да је Република Српска  створена у миру 9. јануара 1992. године у процесу распада социјалистичке Југославије, а у складу са универзалним правом народа на самоопредјељење. Тада смо усвојили све државне акте и документе конституишући сопствену државност.

- И данас је на снази Устав Републике Српске од 28. фебруара 1992. године, Наш Устав је успоставио систем власти у Републици Српској, обезбиједио поштовање људских права и слобода и поставио темеље на којима градимо Републику Српску више од три деценије. Устав Републике Српске је усклађен са Уставом БиХ, што је кључно за данашњу сједницу Народне скупштине, али и за цјелокупну јавност - рекао је Каран.

Навео је да је током Одбрамбено–отаџбинског рата Република Српска успјешно одговорила свим изазовима, сачувала своју територију и као државноправни субјекат ушла је у женевске и њујоршке преговоре који су крунисани Дејтонским споразумом.

- За одбрану слободе и државности Републике Српске пало је 26.048 јунака и 8.994 цивила. Њихову жртву не можемо, не смијемо и нећемо проневјерити. Увијек ћемо их помињати јер јунаци уствари умиру када их потомци забораве. Ми нећемо никада заборавити! Слава нашим јунацима - рекао је Каран.

Каран је навео да је Република Српска данас под опсадом.

- Тренутни сазив Народне скупштине Републике Српске и све друге демократски биране институције Републике Српске остаће упамћени у историји и српског народа, али и правне науке као једини и досљедни чувари оригиналног, изворног Устава БиХ који је дио међународног споразума и не може се једнострано мијењати. Ми смо једини уставобранитељи - поручио је Каран.

Истиче да институције Републике Српске немају луксуз да буду или да се праве наивне.

- Зато Народна скупштина Републике Српске, највиши представнички орган власти наше Републике, треба да заузме јединствен и непоколебљив став и да категорично одбаци вишедеценијско правно насиље које је кулминирало монтираним и политички мотивисаним судским процесом против предсједника Републике Српске Милорада Додика и в.д. директора Службеног гласника Републике Српске Милоша Лукића - рекао је Каран.

Навео је да Народна скупштина Републике Српске има право, али и обавезу да артикулише вољу свог народа.

- И вјерујем да ћете то и учинити на најбољи могући начин за Републику Српску и српски народ. Поштовани народни посланици, пред вама је Информација о рушењу Устава БиХ, мјерама и задацима у циљу очувања Устава БиХ, која није ништа ново и која не представља ништа што је нама свима непознато, али која на таксативан и тачан начин презентује све подвале, притиске и наметања са којима се сусрећемо током посљедње три деценије. Ова информација говори о кулминацији свих процеса усмјерених против Републике Српске - рекао је Каран.

Каран наводи, Република Српска је страна у Дејтонском споразуму.

- Дејтонски споразум је мировни уговор, темељни документ који је настао на начелима Повеље Уједињених нација, али и других међународних докумената. Од када смо ставили свој потпис на Дејтонски споразум ми неуморно чувамо Устав БиХ и посматрамо га као једини могући нормативни оквир за заједнички живот у БиХ. У свим уставима на цијелој земаљској кугли два су принципа кључна. То је принцип уставности и законитости, а они су прије свега биће сљедећег принципа којег зовемо владавина права и правна држава и они се налазе у Преамбули Устава БиХ - рекао је Каран.

Истиче да је основ уставног државног уређења федералне државне заједнице БиХ женевски и њујоршки принципи који су директно уграђени и разрађени у Уставу БиХ, а никако не АВНОЈ-евски или ЗАВНОБиХ принципи.

- Република Српска је била страна преговарач и током женевске и њујоршке конференције. Позицију и статус уговорне стране не могу да нам одузму и тај статус смо спремни да бранимо - јасан је Каран.

Каран наводи да је БиХ претворена у неуставну земљу под међународном управом и усљед антиуставног и уопште антидејтонског дјеловања високих представника који су само до 2009. године наметнули 105 амандмана на уставе ентитета, донијели више од 800 одлука, више од 300 прописа и извршили око 500 смјена лица у само њима знаним и неправним вансудским поступцима без права на жалбу.

- Дошло је вријеме да се оголи и питање правне и уставноправне природе аката високог представника. Не улазећи у правну природу, легалност и сврсисходност, сама "бонска овлашћења" ниједним својим словом не дају могућност, нити овлашћења високим представницима да доносе и намећу законе и тиме преузимају надлежности парламената у БиХ, односно оспоравају надлежности Народне скупштине Републике Српске и надлежности институције предсједника Републике. Дакле, високи представници су правним насиљем, притисцима, уцјенама, пријетњама, смјенама, суспензијама, наметањима, забранама, блокадама, судским процесима узурпирали законодавну власт у БиХ, а можемо слободно рећи да су тиме постали и највећи непријатељ БиХ и њених конститутивних народа. Обликујући њено државно уређење доношењем нових и измјенама постојећих закона битно су мијењали Уставом утврђене принципе подјеле надлежности - навео је Каран.

Поновио је да високи представници нису законодавци.

- Њихово дјеловање је директно кршење Устава, уставних принципа, уставности, законитости, владавине права и правне државе - рекао је Каран.

Подсјетио је на чињеницу да су сви високи представници за БиХ именовани релевантном одлуком или резолуцијом Савјета безбједности Уједињених нација, што није случај са Кристијаном Шмитом који није добио сагласност Савјета безбједности.

- Дакле, њемачки дипломата Кристијан Шмит није легалан високи представник, стога његово признање као високог представника у БиХ од одређених домаћих и међународних субјеката представља грубо кршење међународног мировног уговора. Шмитово дјеловање, кроз правно и политичко злостављање БиХ, је врло промишљено и злонамјерно са јединим циљем - како би политички елиминисао легалног и легитимног предсједника Републике и на тај начин створио до сада у свијету невиђену праксу да предсједник једне државе кривично одговара за поступање по Уставу - појаснио је Каран.

Истиче да је циљ судског поступка против легалног и легитимног предсједника Републике Српске отварање пута за одузимање имовине Републике Српске и пренос наше имовине на БиХ.

- Предсједник Српске је до сада досљедно и бескомпромисно чувао уставну надлежност Републике Српске према којој Република има своју имовину и слободно њоме располаже. Додик је означен као главна препрека за реализацију процеса преноса имовине на БиХ. Зато га треба осудити! Е, баш зато нећемо признати такве одлуке и пресуде и баш зато ћемо заштитити предсједника, као што и он штити Републику Српску и њену имовину - навео је Каран.