latinica  ћирилица
24/02/2025 |  20:19 | Аутор: РТРС

Лолић: Ујединити се у одбрани институције предсједника

Предсједник Градског одбора Демократског народног савеза /ДНС/ Бањалука Дејан Лолић позвао је грађане Српске да се уједине у одбрани институције предсједника Републике Српске и да у што већем броју дођу пред Народну скупштину на митинг подршке.
Дејан Лолић - Фото: РТРС
Дејан ЛолићФото: РТРС

Лолић је изразио пуну подршку свим представницима Републике Српске против којих се воде политички мотивисани процеси пред Судом и Тужилаштвом БиХ, саопштено је из ДНС-а.

- Суд и Тужилаштво БиХ немају упориште у Уставу БиХ, а својим селективним приступом правди врше притисак на Републику Српску и њене изабране представнике - навео је Лолић.

Он је истакао да су двоструки аршини које има правосуђе БиХ најочигледнији примјер настојања да буду деградиране институције Републике Српске и да се као крајњи исход обесмисли и њено постојање.

- Посебно осуђујем покретање политички мотивисаних судских процеса против предсједника Републике Српске Милорада Додика и министра безбједности Ненада Нешића јер је то дио ширег политичког обрачуна са српским кадром и Српском - истакао је Лолић и додао да такви процеси не почивају на основама права и правде него су очигледан резултат политичког утицаја и покушаја дестабилизације Српске.

Он је нагласио да Градски одбор ДНС-а Бањалука непоколебљиво стоји уз легитимно изабране представнике српског народа и институције Републике Српске.

Из бањалучког ДНС-а позвали су све политичке актере у БиХ да се уздрже од злоупотребе правосудних институција.

- Апелујемо посебно на међународне факторе да се врате у дипломатске оквире и да штите Дејтонски мировни споразум, да обезбиједе објективност и непристрасност правосудног система, јер се само тако може очувати стабилност и равноправност свих народа у БиХ - поручио је Лолић.

Према његовим ријечима, ДНС Бањалука ће наставити да брани интересе Републике Српске и свих њених грађана и одлучно ће се супротставити сваком покушају политичке репресије и правног насиља над њеним институцијама и званичницима.

Влада Републике Српске позвала је грађане на велики митинг подршке институцијама Српске сутра у 16.00 часова и у сриједу у 12.00 часова испред Народне скупштине Српске у Бањалуци.