latinica  ћирилица
24/02/2025 |  18:38 ⇒ 20:40 | Аутор: РТРС

Правни стручњаци јасни: Вођење кривичног поступка против предсједника Српске није засновано на важећем праву (ВИДЕО)

Вођење кривичног поступка против предсједника Републике Српске пред Судом БиХ, зато што је потписујући указе вршио своју уставну надлежност и обавезу, ни по ком основу није засновано на важећем праву – ово је један од закључака округлог стола - "Противправност примјене наметнутих закона пред Судом БиХ у случају предсједника Републике Српске", одржаног на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву.
Округли сто у Палама (Фото: instagram.com/ministarstvo_ntvo) -
Округли сто у Палама (Фото: instagram.com/ministarstvo_ntvo)

Током дискусије јасно је указано да правни аргументи говоре против суђења предсједнику Српске, Кристијана Шмита и његових наметања и поручено да Српска мора да одбрани своје институције, ако жели да постоји.

На тешку и озбиљну ситуацију академска заједница Српске одговара правним аргументима - БиХ у овом тренутку не да нема високог представника именованог уз сагласност Савјета безбједности, већ је уопште високи представник вануставни чинилац и нема правног основа да намеће законе у БиХ.

То фундаментално питање Суд и Тужилаштво БиХ нису уопште разматрали, кажу правници Српске и истичу да је предсједник Српске, потписујући указе, вршио уставну обавезу, јер би у супротном, изазвао кризу у функционисању уставног система.

Наглашавају и да је Шмит својим одлукама, полазећи од онога што сматра да је у складу с његовим надлежностима, учинио правно ирелевантним указе предсједника Српске, што говори да кривични поступак није могао ни бити покренут, нити вођен.

- Са ког год аспекта да посматрате кривични поступак, било да га посматрате са неког најуопштенијег, најначелнијег кад говоримо о томе шта је заправо високи представник по Анексу 10 Дејтонског мировног споразума или кад анализу спустите на један конкретан ниво, кад анализирате сам ток кривичног поступка уочавате његову укупну противправност - изјавио је декан Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Горан Марковић. 

Овај судски поступак од почетка је био прогон институција Републике Српске и уставног система, истиче министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Српске Жељко Будимир.

- Посљедица тога јесте да се напад на уставни систем завршава тако што би уставни систем Републике Српске био толико ослабљен да Српска не би могла ни да функционише у законодавном смислу након ове одлуке. Желим само рећи да Република Српска мора да одбрани своје институције ако жели да постоји - поручио је Будимир

А ово јесу преломни, дани одлуке, оцијенили су учесници округлог стола. Кажу, можда и најизазовнији од завршетка рата.

- Ово су дани када треба да покажемо јединство у Српској јер само на такав начин можемо да сачувамо Републику Српску - рекао је ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић. 

- И овом приликом позивам на разум прије свега Суд БиХ, да одлуку донесе у складу са правним нормамама, а политичке представнике да штите Српску као до сада - рекао је ректор Универзитета у Бањалуци Радослав Гајанин. 

А у заштити Републике Српске, како је речено, имаће подршку академске заједнице, поручено је с Правног факултета у Палама.