latinica  ћирилица
13/02/2025 |  18:07 ⇒ 23:35 | Аутор: РТРС

Уочи Сретења хистерија у Сарајеву - сметају им српска химна, застава и грб; На мети и РТРС (ВИДЕО)

Кад год Република Српска и Србија обиљежавају значајне датуме, у Сарајеву се дигне галама.
Сарајево - Фото: РТРС
СарајевоФото: РТРС

Па тако по нечијим инструкцијама и крњи Уставни суд дјелује. Тако је јуче привремено ставио ван снаге Закон о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне Српске.

Забрањују истицање застава других држава.

Данас је у Тужилаштво БиХ позван и саслушан посланик Срђан Мазалица. Одговарао је на питања тужилаца о посебној сједници на којој је Народна скупштина разматрала Информацију о урушавању правног система у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума. Истовремено, напади и на извјештавање РТРС-а о здравственом стању првог предсједника Републике Српске Радована Караџића. Хистерија у режији политичког Сарајева.

Је ли циљ дестабилизација Српске, али и Србије?

Три странца, двоје Бошњака и двоје Хрвата у крњем Уставном суду БиХ, јуче одлучише да се допунама Закона о употреби заставе, грба и химне Српске нарушава суверенитет и територијални интегритет БиХ на дијелу њене територије.

И то у Српској, из које у том Уставном суду нема ниједног судије. Забринуте судије напрасно су се сјетиле закона и истицања застава других држава, баш уочи доласка предсједника Србије Александра Вучића у Бањалуку.

Услијед тога, могуће је наступање штетних посљедица и у међународним односима ако би се у Републици Српској истицали или користили симболи страних држава у јавности и на службеним документима, и то ван онога што представља службену спољну политику Босне и Херцеговине - стоји у саопштењу Уставног суда БиХ.

И баш сад, а тридесет година никоме нису сметале заставе других држава када су у Републку Српску долазили страни званичници и дипломате.

За предсједника Народне скупштине ово је примјер институционализације мржње према Републици Српској.

- Као да су писале бабе гатаре. Пише да би то могло да утиче на унутрашњу стабилност БиХ, пише да би то могло да утиче на спољну политику БиХ, која је у надлежности Предсједништва. Значи такво незнање може само мржња да узрокује. Да ви пренепрегнете све правне чињенице и да се бавите гатањем. Уставни суд који каже - могло би, може да, то се још није десило и то је само знак да су они на крају - навео је Ненад Стевандић, предсједник Народне скупштине Републике Српске.

Правници појашњавају - нико ко истакне симболе Србије или друге државе не може бити кривично одговоран.

- Најважније је рећи да у складу са чланом 8. став 1. и 2. важећег закона о употреби заставе, грба и химне, као и до сада није забрањено истицање симбола Републике Србије нити било које друге стране државе уз симболе Републике Српске, па тако ни поводом ове манифестације обиљежавања дана српске државности - напоменуо је Огњен Тадић, правник.

И баш уочи заједничког обиљежавања Сретења, са крњим Уставним судом синхронизовано и Тужилаштво БиХ. На испитивања поново позивају народне посланике.

Сада под лупу стављају рад Народне скупштине и Информацију о урушавању правног система у БиХ која се пред посланицима нашла крајем прошле године.

И не само то.

СНСД-ов Срђан Мазалица каже да се тужилац Дубравко Чампара реферисао и на документе објављене на веб страници америчког Министарства финансија.

И то оне које се односе на санкције због наводног учешћа у такозваној радној групи за мирно раздруживање.

Поставља се питање откуд америчком амбасадору непостојећи документ, непостојеће Радне групе и како је поново обмануо Вашингтон.

- Индикативно је да документи из неких страних држава представљају основ да Тужилаштво БиХ испитује свједоке, народне посланике и да на тај начин тражи неког повода за вршење индиректног притиска на законодавну власт - истакао је Срђан Мазалица, шеф Клуба посланика СНСД-а у НСРС.

Крњи Уставни суд, Тужилаштво, политичко Сарајево. Чини се, уједињени у нападима.

Да ли је трн у оку јединство Српске и Србије?

Зашто им је РТРС, након увођења амричких санкција генералном директору Јавног медијског сервиса сервис Републике Српске, постао трн у оку?

Управо ових дана појединим сарајевским медијима смета извјештавање РТРС-а.

Од разних "детектора" и "протектора" стижу захтјеви и питања којима траже одговоре зашто извјештавамо о здравственом стању Радована Караџића и преносимо изјаве оних који су упозорили на лоше здравствено стање првог предсједника Српске?

О томе се распитују и у Тужилаштву БиХ.

Позивају се на наметнуте измјене Кривичног закона, нелегитимног високог представника, али се не позивају на заштиту људских права.

При томе занемарују чињеницу да сваки човјек има право на здравствену заштиту?

Да ли овим потезима желе извршити притисак и на Јавни сервис?