Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
13/02/2025 |  09:31 ⇒ 09:31 | Аутор: СРНА

Раковић: Важно јачати српско једниство

Изузетно је важно да Република Српска и Србија заједнички прослављају Сретење, као и друге националне празнике и да јачају српско јединство, изјавио је историчар Александар Раковић.
Александар Раковић - Фото: РТРС
Александар РаковићФото: РТРС

Он сматра и да свака негативна реакција Сарајева и западне међународне заједнице на сретењско окупљање у Бањалуци, поводом Дана државности Републике Српске и Дана државности Србије, значи да је српски народ на добром путу.

- Најважније је да заједно прослављамо наше празнике, све друго је потпуно ирелевантно. Свака њихова позитивна реакција према нама показивала би да нисмо на добром путу. Њима смета српско јединство и то је јасно и у вези с тим, ми морамо да ојачамо српско јединство, што је више могуће - поручио је Раковић за Срну.

Раковић наглашава да српско јединство стално мора да буде оличено и видљиво кроз институције Србије и Републике Српске, као и Српске православне цркве.

- Врло је значајно да се окупе и у том јединству и заједничком светлу покажу нашем народу и председници Србије и Републике Српске Александар Вучић и Милорад Додик, председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић и Његова светост патријар српски Порфирије - навео је Раковић.

Према његовим ријечима, то даје суштинску снагу читавом српском народу и шаље поруку да је један и недјељив и да ће такав и остати упркос свим изазовима и невољама.

Он је рекао да је од предсједника Додика добио позив да дође у Бањалуку на прославу Дана државности Републике Српске и Дана државности Србије, али да се, нажалост, не може одазвати јер му је и даље забрањен улазак у БиХ.

- Чуо сам да о Захару Прилепину и мени политичко Сарајево неће чак ни да разговара. Част ми је што ме тако озбиљно третирају јер то значи да сам много тога доброг урадио за српски народ - каже Раковић.

Раковић је увјерен да ће сретењско окупљање Срба у Републици Српској и Србији бити љековито за све, будући да се овај велики државни и црквени празник у Србији дочекује у ситуацији која је "поседица дјеловања колективног Запада против" српске државе.

- Ми имамо посла са очитим деловањем колективног Запада против наше земље и ситуацију где су на улицама у Србији људи који су наше комшије, пријатељи, рођаци и браћа. Ситуација у Србији је до те мере сложена за решавање јер овде немамо никаквог непријатеља који долази из неке друге непријатељске структуре - рекао је Раковић.

Он каже да се ситација може описати као "нередована".

- Налазимо се у нередовном стању пред наш велики државни и црквени празник. Нередовном, нећу рећи у ванредном. Не раде универзитети, школе раде оскудно, има разноразних других проблема који су реални и стога је добро да бар на Сретење покушамо да објединимо српски народ - сматра Раковић.

Раковић је нагласио да је сада веома битно да се кроз дијалог спорим и ситним корацима дође до неког рјешења које би побољшало стабилност у Србији.

Он је указао на то да је притом јако важно да ниједна лоша ријеч не буде изречена на скупу у Сремској Митровици на који је на Сретење позвао Вучић, ни на другом који организују они који подржавају протесте у Крагујевцу.

Према његовим ријечима, ово је велики изазов да се покаже да ли је српски народ до те мјере зрела нација да из те ситуације изађе поучен новим искуством које ће употријебити у афирмитивном смислу.

- Нама остаје да живимо једни са другим, стога је врло важно те прилике умекшавати да би изашли из ситуације које није било од 5. октобра. Српска држава и црква су изнад нас свих и сви треба да дамо допринос - поручио је Раковић.

Када је ријеч о декларацији о Војводини у Србији коју је најавио предсједник Вучић, Раковић сматра да нема потребе за било каквим декларацијама, већ да је потребно укинути аутономију Војводине која је у овом садашњем смислу настала као изданак комунистичког дјеловања против јединства српског народа.

- Не видим посебан разлог зашто се не би отворило питање укидања аутономије Војводине проглашене 1945. године као део концепта разбијања српске државе и нације, поделе српског народа на четири нације на пет република и Србије на три дела? Зашто би Србија данас неговала те тековине? - упитао је Раковић и додао је етничка слика Војводине данас таква да је тврд орах за покушај било каквог сепаратизма.