Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
12/02/2025 |  21:14 ⇒ 21:17 | Аутор: sputniknews.com

Медији о разговору лидера двије супер силе: Значајан помак у односима Русије и Америке

Страни медији су у разговору руског предсједника Владимира Путина и његовог америчког колеге Доналда Трампа видејли значајан искорак у односима двију земаља, а истакли су и забринутост европских земаља.
Трамп и Путин (Фото: EPA/ANATOLY MALTSEV) -
Трамп и Путин (Фото: EPA/ANATOLY MALTSEV)

Амерички портал Аксиос је истакао да је позив обављен дан након ослобађања америчког затвореника Марка Фогела.

- Договор и телефонски разговор представљају значајан помак у замрзнутим односима између САД и Русије.. Званичници Бијеле куће рекли су да виде споразум сигналом спремности Русије да почне да разговара о украјинском сукобу - пише портал.

Амерички лист Хил сматра да контакти између Русије и САД, након разговора двојице лидера, можда попримају озбиљнији облик.

- Разговор предсједника са Путином сугерише да би разговори могли постати озбиљнији. Трамп и његови савезници у Конгресу су скептични у погледу континуиране подршке САД Украјини у њеној борби против Русије, док предсједник сугерише да Европа треба да игра централнију улогу у подршци Кијеву - примјећује лист.

Британски лист "Фајненшел тајмс" истиче забринутост европских земаља које би такође жељеле да учествују у преговорима о Украјини. Лист додаје да земље ЕУ верују да ће од њих бити затражено да "плате сваки договор" који се постигне, новцем, оружјем и слањем "миротвораца".

Трампова изјава потврђује забринутост у Европи која је расла последњих недјеља да САД неће укључити ЕУ или главне европске престонице у преговоре о будућности Украјине. Дипломате ЕУ су безуспешно лобирале код Трампове администрације за улогу у преговорима, наглашавајући да је украјинска постконфликтна држава витални дио европске безбједносне архитектуре, наводи лист.

Други британски лист, Гардијан, такође пише о забринутости у Украјини и Европи.

- Украјински и европски званичници су изразили забринутост због преговарачке позиције САД, која искључује слање америчких трупа у Украјину или улазак Украјине у НАТО - наводи лист.

Амерички портал Семафор сматра да је Владимир Зеленски очигледно све отворенији за преговоре који подразумијевају "одређене територијалне уступке Украјине".

- Чини се да је све отворенији за споразумно рјешење са Русијом, што би захтевало од Кијева да направи неке територијалне уступке - истиче портал.

Француски Журнал ду Диманш у свом тексту истакао је "притисак" Трампа на Украјину у вези са преговорима.

- Трамп такође врши притисак на Кијев. Ако одустане од мировног плана, помоћ Вашингтона би одмах могла да престане, што би могло да доведе до капитулације Украјине - анализира лист.

Данас је одржан први телефонски разговор руског лидера Владимира Путина и шефа Бијеле куће Доналда Трампа.