![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
ИДДЕЕА се огласила поводом информације о продаји скенираних пасоша на "дарк вебу"
!["Дарк веб" (Фото: ИДДЕЕА) "Дарк веб" (Фото: ИДДЕЕА) -](../_FOTO/nwz/2731/273154.jpg)
Поводом информација о продаји скенираних пасоша на илегалним интернет платформама такозваним дарк веб, из Агенције су навели да овакве злоупотребе најчешће настају усљед непажње појединаца приликом кориштења и чувања личних докумената, а не компромитације званичних база података.
Законом о заштити личних података БиХ, као и другим релевантним прописима, јасно је дефинисано ко и у којим околностима може да захтијева копију личних докумената.
Из Агенције су појаснили да је копирање и скенирање личних докумената дозвољено само овлаштеним институцијама и организацијама у складу са законским основом и у тачно прописане сврхе.
Напоменули су да хотели, туристичке агенције и друге приватне организације немају законско право задржавати копије личних докумената без изричите законске основе.
- Имају право да утврде лични идентитет и упишу евентуално име и презиме, као и разлог посјете, што је неки минимум података који се даје овим организацијама, али без обавезе да се остављају лични документи на рецепцији хотела - навели су из Агенције.
ИДДЕЕА континуирано унапређује сигурносне стандарде и примјењује најсавременије технолошке мјере како би осигурала интегритет личних података грађана БиХ, а свака сумња у злоупотребу личних података или докумената треба бити пријављена надлежним органима.