![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Телић: Српски ставови се боље чују
![Татјана Телић (Фото: mvp.gov.ba) Татјана Телић (Фото: mvp.gov.ba) -](../_FOTO/nwz/2310/231007.jpg)
- У посљедње вријеме много више се ради на снажнијој борби за равноправнији третман српских интереса у политичким процесима - истиче Телићева у интервјуу Срни.
Телићева наводи да ће успостављање нове администрације у САД довести до контаката и састанака са америчким званичницима, али да је тешко предвидјети динамику, конкретне термине или ниво тих састанака имајући у виду тренутне спољнополитичке приоритете америчке администрације, међу којим Балкан није на самом врху.
- То ће зависити од конкретних политичких и дипломатских иницијатива, приоритета обје стране, али и захтијевати наш интензивнији ангажман - указује Телићева.
Она наглашава значај континуираног дијалога, сарадње и међусобног уважавања у односима са САД, које су значајан међународни партнер, те напомиње да се путем различитих облика билатералне сарадње ради на јачању политичких, економских и културних веза.
СРПСКА ЗАЈЕДНИЦА ДОПРИНОСИ АМЕРИЧКОМ ДРУШТВУ
Према њеним ријечима, у посљедње вријеме много више се ради на бољој организацији српских тема у америчкој јавности, као и на снажнијој борби за равноправнији третман српских интереса у политичким процесима.
- Досадашња америчка администрација често није имала приступ Балкану који се поклапао са интересима српског народа ни у Републици Српској нити на Косову и Метохији - наводи Телићева и додаје да тренутно постоје много отворенији канали комуникације и могућност да се српски ставови чују и заступају.
Према њеним ријечима, српска заједница је веома бројна на ширем подручју Чикага, у Илиноису, али и у другим америчким државама, те постоји велико интересовање за допринос који Срби пружају овој земљи.
- Срби у САД су остварени у различитим сферама – од бизниса и науке, до умјетности и спорта - наглашава Телићева и напомиње да, иако српска заједница није увијек довољно видљива у америчком јавном дискурсу, њен допринос друштву је неоспоран.
КОНАКОВИЋ НИЈЕ ОСТВАРИО КОНТАКТ СА ГЕНЕРАЛНИМ КОНЗУЛАТОМ У ЧИКАГУ
Она истиче да је министар иностраних послова у Савјету министара Елмедин Конаковић, од њеног именовања на ову позицију, најмање четири пута посјетио САД, од којих су двије посјете биле на подручју које покрива Генерални конзулат БиХ у Чикагу, али током тих посјета није остварио контакт са Конзулатом нити са њом лично, чак ни у форми званичног обавјештења о министровом боравку на конзуларном подручју.
- Нисмо се никада упознали нити остварили лични контакт - додаје Телићева, наглашавајући да је то најмање што се очекивало.
ТРАЖЕНО ХИТНО ИЗДАВАЊЕ ПУТНИХ ЛИСТОВА ЗА ШЕСТ ЛИЦА РАДИ ДЕПОРТАЦИЈЕ
Телићева каже да је, у случају најављене депортације лица из САД, тражено хитно издавање путних листова за шест лица, што је и учинила Амбасада БиХ у Вашингтону према налогу Министарства иностраних послова у Савјету министара.
Према њеним ријечима, ова процедура је редовна пракса коју Генерални конзулат и Амбасада БиХ у сарадњи са америчким властима спроводе и та процедура се односи на особе које су већ одслужиле казне за различита кривична дјела или које немају регулисан боравак у САД.
Телићева истиче и да Генерални конзулат у Чикагу има добру сарадњу са америчким властима и чини све у својој надлежности да процес депортације протекне без одуговлачења, али у складу са законским процедурама.
Она објашњава да је улога Конзулата да буде укључен у верификацију идентитета и држављанства особе која се депортује, што укључује издавање путних исправа уколико лице нема важеће документе, као што су привремени пасоши или путни листови.
- Конзулат има обавезу да пружи основну конзуларну заштиту и помоћ својим држављанима, што може укључивати информисање о правима током процеса депортације, помоћ у контактирању адвоката или породице, као и осигурање да се поштују основна људска права - наводи Телићева.
Она додаје да Генерални конзулат у Чикагу сарађује са имиграционим и другим надлежним органима земље домаћина, као и са органима БиХ, како би се обезбиједило да процес депортације буде спроведен у складу са међународним прописима и законима обје земље.
ПРЕТХОДНА ГОДИНА БИЛА УСПЈЕШНА И ОБОГАЋЕНА НОВИМ ИСКУСТВИМА И ПРОЈЕКТИМА
Она напомиње да је велики фокус био на унапређењу културних, економских и политичких односа, који су поставили чврсте темеље за будући успјех.
- Успостављени су квалитетни односи са институцијама од значаја за рад Генералног конзулата у Чикагу, од градоначелника до државних секретара, као и са веома активним конзуларним кором - наводи Телићева.
Према њеним ријечима, успостављена је сарадња са више од 30 шефова дипломатско-конзуларних представништава, а пословне делегације обје земље успјешно су учествовале на значајним инвестиционим форумима.
Говорећи о важности пружања квалитетних конзуларних услуга, она истиче да Генерални конзулат у Чикагу покрива 25 америчких савезних држава, што подразумијева велики обим посла и посвећеност тим услугама.
- С обзиром на бројност припадника три народа из БиХ који живе на овом подручју, много пажње је посвећено квалитетном пружању конзуларних услуга - додаје она.
Телићева се осврнула на значајне политичке догађаје, како у САД, гдје су предсједнички избори били у фокусу, тако и на изборе у БиХ. "Трудили смо се да наши људи буду што боље информисани и укључени у процесе који су за њих од значаја", истиче она.
ЦИЉ - УСПОСТАВИТИ КВАЛИТЕТНЕ МЕЂУНАРОДНЕ ОДНОСЕ
Она објашњава да постоје два основна аспекта дјеловања Генералног конзулата БиХ у САД - први се односи на јачање веза са дијаспором у САД, а други на дјеловање Конзулата у изградњи добрих односа са америчким и другим међународним круговима.
- Циљ је да изградимо што је могуће снажнију везу између људи и краја из кога потичу - указује Телићева и наводи да је важно створити климу инклузије дијаспоре у културни, образовни, научни и економски развој, али и радити на пројектима који ће донијети корист и за подручја из којих долазе, као и за бизнисе људи који их воде у САД.
Телићева наводи да је посвећена томе да БиХ представи у правом и реалном свјетлу, доприносећи изградњи односа заснованих на поштовању и истини.