![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Уведене мјере подршке радницима на Санторинију
![Санторини (Фото: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU) Санторини (Фото: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU) -](../_FOTO/nwz/2731/273111.jpg)
Хиљаде земљотреса магнитуде до 5,3 степена по Рихтеровој скали регистровано је у Егејском мору код Санторинија од 1. фебруара, што је навело власти да прогласе ванредно стање на најмање мјесец дана.
Власти су затвориле школе на Санторинију и оближњим острвима и ангажовале спасиоце и војску. Више од 11.000 људи, укључујући велики број сезонских радника, је побјегло са острва.
Грчко Мнистарство рада саопштило је да предузима кораке за очување радних мјеста и пружа финансијску подршку радницима и предузећима на Санторинију, једном од најпопуларнијих љетњих дестинација у Европи чија економија у великој мјери зависи од туризма.
Према новим мјерама, предузећа би могла да суспендују уговоре радника до 3. марта, али су отпуштања забрањена. На крају периода суспензије, предузећа би морала да задрже исти број радних мјеста као и раније.
Радници којима су суспендовани уговори имали су право и на државну накнаду до 534 евра у готовини за 30 дана.
Greece’s Labor Ministry announces emergency measures for #Santorini as earthquake activity continues. Employers can suspend contracts, with affected workers receiving €534/month. Tourism sector faces uncertainty. #SantoriniEarthquakeshttps://t.co/XfYcbyTX8w
— tovima.com (@tovimacom) February 11, 2025
У понедјељак, 10. фебруара је синдикат који представља запослене у прехрамбеној и туристичкој индустрији /ПОЕЕТ/ изразио забринутост да су радници остали незаштићени.
- Готово двије седмице, свако предузеће је самостално одлучивало да ли да обустави рад или не, што је довело до тога да стотине запослених тренутно немају примања и, што је још важније, немају доприносе за осигурање - наводи се у саопштењу.
Острво са око 20.000 становника, Санторини је настало ерупцијом вулкана 1600. године прије нове ере. Острво годишње посјети више од три милиона гостију.
Научници кажу да је појачана сеизмичка активност у овој области - која се осјећа чаку Атини - без преседана чак и у земљи која је толико подложна потресима као што је Грчка и да би могла да траје више седмица.
Научници тврде да потреси нису повезани са вулканом, већ су резултат активности подморских расједних линија у околини и не искључују могућност већег потреса.