Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
10/02/2025 |  11:02 | Аутор: СРНА

Стојичић: Приоритет - подизање нивоа безбједности у образовним установама

Министарка просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић изјавила је да је буџет ресорног министарства за ову годину већи за 15 милиона КМ, те да ће приоритет у раду бити подизање нивоа безбједности у образовним установама.
Жељка Стојичић - Фото: РТРС
Жељка СтојичићФото: РТРС

Стојичићева је рекла да је највећи дио буџета усмјерен на исплату бруто зарада просвјетних радника и радника у култури.

ВЕЋИ БУЏЕТ ОМОГУЋИО ПОВЕЋАЊЕ СРЕДСТАВА ЗА ПЛАТЕ

Она је изразила задовољство што је буџет већи него прошлогодишњи јер је то омогућило ново усклађивање коефицијената за запослене у образовању и култури и повећање средства за плате.

- Повећан је и трансфер за Аудио–визелни центар, што нам је веома значајно, јер ова установа има велики значај за развој културе и показује значајне резултате у раду - рекла је Стојичићева Срни.

Према њеним ријечима, Министарство је веома посвећено да се безбједност у школама и комплетном образовном систему подигне на што вишу ниво и у складу с тим циљем у току је примјена мјере да се у свим школама обичне браве замијене сигурносним.

- Циљ нам је да нико не омета рад васпитно-образовних установа јер сваки ненајављени улазак у школу може нарушити образовни процес - рекла је Стојичићева.

Она је напоменула да је то посебно значајно урадити у школама у мањим локалним заједницама, као и у подручним школама које су близу магистралног пута.

- Да би се обезбиједили што стабилнији и сигурнији услови за рад у школама донесено је низ аката на основу којих се дјелује. Програм мјера за безбједност и спречавање насиља у школама је нешто што ствара претпоставке да се оно не деси - рекла је Стојичићева.

Она је изразила задовољство што је тај програм донесен одмах након немилог догађаја у београдској Основној школи "Рибникар" 2023. године.

- Од тада смо према Влади Републике Српске имали три извјештаја, а посљедњи, који смо донијели крајем прошле године, указује на потребу да безбједност приласка школи и уласка у објекат мора бити подигнута на виши ниво - напоменула је Стојичићева и додала да су у школама спроведене конкретне мјере.

ПРОЦЕС ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ ОБРАЗОВАЊА БИЋЕ НАСТАВЉЕН У МНОГО ВЕЋЕМ КАПАЦИТЕТУ

Она је истакла значај процеса дигитализације образовања, који ће бити настављен у овој години у много већем капацитету него до сада.

- У овој години у 60 основних школа биће реализован пројекат чији је циљ опремање сваке учионице у којој се реализује наставни процес лаптопом, паметним телевизором или пројектором и бежичним интернетом, за чију реализацију су издвојена средства ребалансом буџета прошле године. Циљ пројекта је омогућавање приступа дигиталним и мултимедијалним садржајима на часу, те вођење електронске педагошке документације у реалном времену, чиме се стварају услови за укидање штампане документације тамо гдје је то оправдано -  појаснила је Стојичићева.

Она је навела да је овај пројекат наставак реализације пројекта започетог прије око шест година који је до сада дао одличне резултате када је ријеч о техничком унапређењу рада у школама.

Према њеним ријечима, циљ Министарства и даље остаје да у васпитно-образовни систем Српске буде уведен што квалитетнији план и програм за ученике у школама, те да буде усклађен са данашњим временом и начинима на које ученици живе и уче.

- Данашња дјеца су оптерећена бројним информацијама, прије свега са друштвених мрежа, те је велики изазов пред наставницима како да кориштење друштвених мрежа окрену у њихову корист и да информације доступне путем интернета користе за учење и рад - рекла је Стојичићева.

У том смислу, додала је она, план је да се наставницима омогући квалитетна едукација како би били што спремнији да одговоре на тај изазов.

Стојичићева је напоменула да ће дигитализација школских учионица допринијети и већој употреби дигитализованих уџбеника, што представља један од начина да образовни систем одговори изазовима савремене технологије и ученике заинтересује за градиво које се изучава на часовима.

- То је користан пројекат, али претходно морамо обезбиједити све техничке претпоставке за његову примјену, односно да свака учионица има интернет, лаптоп и пројектор. Међутим, свакако да дигитализовани уџбеник не значи да нам не треба овај уџбеник на који смо навикли - рекла је Стојичићева.

ЦЈЕЛОВИТИ ПРЕДШКОЛСКИМ ВАСПИТАЊЕМ ОБУХВАЋЕНО 37 ОДСТО ДЈЕЦЕ

Када је ријеч о предшколском васпитању и образовању, она је подсјетила да је Влада Републике Српске кроз различите пројекте и у сарадњи са Владом Србије изградила велики број вртића у бројним локалним заједницама у Српској, тако да је обухват дјеце цјеловитим предшколским васпитањем 37 одсто.

- Тај број још није на задовољавајућем нивоу, али због тога смо усмјерени на реализацију Програма у години пред полазак у школу, те се тај обухват заједно са цјеловитим програмом предшколског васпитања и образовања повећава и на 85,5 одсто дјеце која ће ове године уписати први разред основне школе. У оквиру тог програма, дјеца која треба да крену у школу, а нису ишла у вртић, бар три мјесеца се припремају за школу и школске обавезе - рекла је Стојичићева.

ЗА ПРОЈЕКТЕ ИЗ ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ ПРОШЛЕ ГОДИНЕ ИЗДВОЈЕНО 700.000 КМ

Она је изразила задовољство што је прошле године ресор за културу интензивно радио и реализовао бројне пројекте, за шта је издвојено око 700.000 КМ.

- Циљеви дефинисани Стратегијом развоја културе Републике Српске од 2023. до 2030. године били су водиља и подлога на основу које смо улагали средства у ову област, а главни циљ нам је јачање инфраструктуре у овој области - рекла је Стојичићева.

Према њеним ријечима, прошле године су издвојена значајна средства за културу, те је основана нова установа - Народно позориште Источно Сарајево.

- Значајне активности прошле године биле су и издвајање средстава за откуп књига и откуп ликовних дјела, те је објављен конкурс за најбољи необјављени домаћи драмски текст који расписујемо у сарадњи са градским позориштима у Српској. Први пут је објављен конкурс за суфинансирање пројеката који подстичу развој предузетништва у креативним индустријама, и као такав важан је јер је препознат значај улагања у овај сектор - нагласила је Стојичићева.

Она је напоменула да је расписан и конкурс за суфинансирање капиталних пројеката који промовишу очување културног насљеђа Републике Српске, а све с циљем формирања културних рута које промовишу значајне културно-туристичке потенцијале.

- Један од циљева је и техничко опремање републичких установа културе, за који су средства планирана од игара на срећу. Важно је умјетницима пружити могућност продукције технички захтјевних програма и пројеката и смањити им трошкове изнајмљивања опреме -  рекла је Стојичићева.

Она истиче да је важан циљ и децентрализација културе, на који ће у овој години бити стављен посебан акценат.

- У том смислу неопходно је да подигнемо свијест у локалним заједницама о значају културе, те да издвајања у њиховим буџетима буду видљива за ову област како бисмо дошли до дуготрајнијих рјешења - рекла је Стојичићева.

Она је најавила да ће у наредном периоду фокус бити и на развоју позоришне умјетности кроз нова законкска рјешења, имајући у виду да су планиране измјене и допуне Закона о позоришној умјетности.