![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Брнабић позвала на разговор Експертску радну групу за испуњене студентских захтјева
![Ана Брнабић (Фото: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/bs) Ана Брнабић (Фото: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/bs) -](../_FOTO/nwz/2719/271994.jpg)
Поред тога, она је још једном замолила да се што прије објави план надокнаде наставе и испита, како би студенти и њихове породице имали извесност и могли да планирају своје обавезе.
У писму у које је Тањуг имао увид, Брнабић позива чланове радне групе која је основана одлуком Сената Универзитета у Београду на што скорији састанак у вези са четвртим студентским захтевом наводећи уставне и законске одредбе на основу којих се одлучила на овај корак.
- Полазећи од уставне надлежности утврђене чланом 104. Устава Републике Србије, као и члана 7. Закона о Народној скупштини Републике Србије којим је утврђена представничка, законодавна и надзорна улога Народне скупштине, обраћам вам се са позивом да у што скоријем року започнемо дијалог у вези са четвртим студентским захтјевом – да буџет за високо образовање буде повећан 20 одсто - наводи се у писму предсједнице парламента.
Брнабић подсећа и да је Народна скупштина надлежна за законодавне измене, које потенцијално захтева четврти захтев студената у блокади, а што су данас потврдили, у својој конкретизацији, и студенти у блокади са Економског факултета, наводећи да су, за потпуно испуњење ових захтева неопходне измене и допуне Закона о високом образовању.
- Узимајући у обзир да ће реализација четвртог захтјева, који се односи на повећање буџета за високо образовање, прерасподелу средстава и њихову наменску употребу, потенцијално изискивати законске измене, сматрам да је од велике важности да што пре започнемо разговоре којима бисмо покренули неопходне измене закона, а у циљу што скоријег остварења студентских захтева - пише у писму упућеном радној групи.
Предсједнциа Скупштине још једном је изразила забринутост због тренутног стања наставних активности и одржавања испита, те подвукла да је од суштинске важности да образовни процес не трпи дугорочне последице.
- Сигурна сам да заједничким напорима можемо доћи до решења које ће омогућити нормализацију рада универзитета уз уважавање свих релевантних ставова. Додатно, молим да се, у складу са оним што је изнето на седници Одбора за образовање од 21. јануара, што пре објелодани план за надокнаду наставе и испита како би сви студенти, као и њихове породице, имали већу извесност и могли да планирају своје обавезе у складу са тим - каже Брнабић.
Она је навела да "у циљу стварања услова за наставак образовног процеса и стабилност академске заједнице, позива чланове Експертске радне групе за процјену испуњености студентских захтјева према институцијама да што прије покрену процесе у дијелу надлежности Народне скупштине".
Брнабић је напоменула да очекује позитиван одговор и да чланови радне групе предложе датум и време које њима одговара како би што пре започели дијалог.
Према одлуци од 6. фебруара 2025. године, Сенат Универзитета у Београду формирао је две експертске групе које ће се бавити стручном анализом испуњености студентских захтијева.
Ово писмо Ане Брнабић још један је у низу позива на дијалог представника власти упућеним представницима универзитета. Претходни позив предсједника Републике Србије Александра Вучића, чланови Ректорског колегијума нису прихватили.