![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Каран: Афирмација Декларације Свесрпског сабора је афирмација државности
![Синиша Каран Синиша Каран - Фото: РТРС](../_FOTO/nwz/2475/247517.jpg)
Каран је изјавио за да је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа у потпуности афирмисала и усмјерила за будућност државност Републике Српске и на посебан начин објединила национално и политичко биће јединственог српског аутономног, самородног, аутентичног, једног и јединог српског народа.
- Историјско памћење нашег страдалништва доказало је да само народ који има своју државу може рачунати на своју будућност и свој опстанак у сваком погледу. Тамо гдје су Срби остали без своје државе, они су нестали, побијени, протјерани или су скоро у потпуности асимиловани - указао је професор Каран.
Он је указао да се историјска, државничка, друштвена и политичка вриједност Декларације Свесрпског сабора огледа у промоцији националних и политичких права, као најважнијих права, Срба гдје год да живе, а која су најснажније изражена у Србији као матици српског народа и Републици Српској као држави!
- Управо смо овом декларацијом као дугорочним документом који је заснован на међународном праву, универзалним актима, уговорима и историјским догађајима који говоре о јединству, слози и заједничком битисању српског народа, дефинисали Сретење као Дан државности Републике Србије и Дан државности Републике Српске - истакао је Каран за Срну.
Он је појаснио да Сретење Господње, као дан државности свих Срба до сада слављен само у матици Србији - изворишту заједничке државности, историје и јединства цијелокупног српског народа, представља заштиту српског националног и политичког бића, али и путоказ наше заједничке будућности.
Стога, додао је он, прослављајући Сретење као Дан државности Републике Српске по први пут светкујемо своје двије државности: државност Републике Српске унесену у конфедерално-федералну БиХ и државност Републике Српске у оквиру матице Србије, у складу са Декларацијом Свесрпског сабора.
- Ми имамо морално, национално, али и уставно и међународно верификовано право да будемо повезани са Србијом, а управо Сретење је наш завјет да се и у будућности братски срећемо с циљем заштите српског националног и политичког бића - рекао је професор Каран.
Он је оцијенио да је веома важно да прослављајући Сретење афирмишемо мир и слогу, те да наставимо да истински градимо народно јединство у времену када су нападнуте српске државе Србија и Српска и њихово државно вођство.
Према његовим ријечима, српски слободарски народ је одувијек мудро одлучивао и храбро бранио и своју слободу и своју државност.
- Афирмација државности Републике Српске почела је 9. јануара 1992. године њеним настанком и она траје до данас, јача него икад. Дужни смо подсјетити се на мукотрпан пут након распада СР БиХ, када је Република Српска настала као израз воље народа и универзалних права конститутивног народа. Српска је постојала као држава са пуним капацитетом у периоду од 1992. до 1995. године и са таквим својим пуним државним капацитетом ушла у дејтонске преговоре. Те 1995. године удружиле су се двије државе, Република Српска и Федерација БиХ, и уступиле дио свог суверенитета БиХ - појаснио је Каран.
Он је истакао да је јасно да су противници српског народа, који су уједно и противници јединства свих Срба као једног јединственог народа, одмах препознали снагу ових одлука и то је само једна у низу потврда значаја Свесрпског сабора и усвајања Декларације, посебно заједничког обиљежавања Дана државности - 15. фебруара.
- Грдно се варају они који мисле да ће успјети да унизе велики слободарски српски народ! Наш одговор на све нападе на српско биће и постојање биће јасан и недвосмислен, биће то одговор народа – референдум! - поручио је професор Каран.