![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
УСАИД за дестабилизацију БиХ, за четири године, потрошио 800 милиона КМ (ВИДЕО)
![Новац Новац - Фото: РТРС](../_FOTO/nwz/2407/240794.jpg)
- 402 милиона долара УСАИД је потрошио у БиХ за четири године. 800 милиона марака - нагласио је Додик на друштвеној мрежи Икс и упитао да ли су неком помогли у стамбеном збрињавању, лијечењу, школовању.
Закључио је да је УСАИД, умјесто мира ширио немир, али да су отишли у заборав.
Након разоткривања да су скенери за изборе у БиХ купљени од фирме коју истражује америчко правосуђе, а да је све финансирала УСАИД, видљиво је колико је Српска у праву што намјерава да усвоји Закон о успостављању регистра и јавности рада непрофитних организацијама.
Под лупом ће бити њихово финансирање, извор и начин утрошка средстава. Забрањује се њихово политичко дјеловање а не њихов рад.
Јавност у раду невладиних организација у фокусу је закона. Боља контрола извора финансирања је приоритет. Поготово, када ова удружења и фондације финансирају страни субјекти.
Јасно је прецизирано – не смије бити политичког дјеловања и финансирања политичких кампања.
Буде ли га, таква непрофитна организација сматраће се агентом страног утицаја.
- Ми смо само покушали приближити шта би био страни агент, у смислу непрофитне организације која је финансирана од страног субјекта, врши утицај политички ивли врши утицај на јавно мњење или чак утиче на доношење одлука и закона - навео је Милош Букејловић, министар правде Републике Српске.
Једноставно - невладине организације морају да послују као сви остали пословни субјекти. “Нити ће им се говорити шта треба да раде или мисле.
Нити им се забрањује да наставе да обављају своје активности због којих су основане, појашњава и предсједник Српске.
- Овдје се ради о томе да њихове активности мора јасно да се зна, што се тиче државе Републике Српске, да се зна на који начин је све то финансирано, да ли је плаћен ПДВ. Хоћемо да нам се каже, добили смо милион од УСАИД-а, и тај милион смо употријебили за ово, за оно и ништа више. То су све ове године америчка администрација, Бајденова, забрањивале - истакао је предсједник Републике Српске.
Законско регулисање је ствар потребе, усљед поплаве невладиних организација, упозорава професор Драго Вуковић.
Те организације су, истиче, свугдје у свијету постале отуђујући центар у модерном времену, гдје најмање раде оно због чега постоје - покушавају да обликују јавно мњење, утичу на политичке процесе, на изборе.
- Ово су посљедице непостојања контроле. Друштвена контрола је важан елемент сваког друштва. Не можемо да под изговором људских права, демократија људи раде шта хоће, стране организације вршљају по туђим државама, са многим другим задацима, него што су они због којих се налазе у некој земљи - нагласио је Вуковић.
У Републици Српској слиједи финансијска истрага. Провјераваће се на који начин је утрошено 402 милиона долара које су се у БиХ слиле преко УСАИД, а уз посредовање америчког амбасадора.
Према ријечима предсједника Српске, све са циљем рушења Републике Српске. Зато је Марфију поставио директно питање:
- Гдје је ових 402 милиона долара? Коме сте ви овдје подваљивали поштење, коме сте подваљивали криминал? А шта је ово, како се ово зове што сте ви радили? Нема пласмана УСАИД-ових средстава у БиХ ако то не одобри амерички амбасадор - упитао је Додик.
А та средства, тврди професор геолополитике Срђан Перишић, највише је био намијењен за прозападне невладине организација. И то за реализацију идеолошких и политичких пројеката.
- Влада САД је преко УСАИД-а у тим пројектима, практично ширила обавјештајну мрежу америчке обавјештајне агенције ЦИА - појаснио је Перишић.
Ни Влада Мађарске неће толерисати страну новчану подршку у земљи у политичке сврхе и предузеће мјере против страних агената који покушају да прекрше то правило, најавио је премијер Виктор Орбан.
Новац из УСАИД-а, каже Орбан, заједно са новцем приватних фондација, углавном уплаћиван у политичке сврхе, укључујући подршку опозицији и уклањање нежељених влада земаља.