![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Џудиста Павле Вујновић у новој борби за Игре БРИКС-а
![Павле Вујновић Павле Вујновић - Фото: СРНА](../_FOTO/nwz/2728/272897.jpg)
Вујновић је прошле године наступио на играма БРИКС-а у Русији, гдје је завршио на петом мјесту, а ове године, уколико оде у Бразил, очекује да се врати са медаљом.
- Припреме теку одлично, тренирам два пута дневно. Раније ми је било теже да ускладим посао и тренинге, али сада већ двије године радим и ухватио сам ритам - рекао је Срни Вујновић, који ради као полицијски службеник у Бијељини.
ОД СТРАХА ОД УЛАСКА НА ПАРКЕТ, ДО ИГАРА БРИКС-а
Вујновић је прве спортске кораке направио у Џудо клубу "Пантер" са пет година када га је отац, који је тренер у овом клубу, одвео на тренинг.
- Прва три, четири тренинга сам пресједио на клупи. Обучем кимоно, свежем појас и сједнем и гледам. Након тих пар тренинга, један од тренера ме `увукао` на струњачу и почео да се игра са мном - навео је Вујновић.
Иако се на почетку сусрео са страхом када је излазио на такмичења, није одустао.
До сада је учествовао на бројним такмичењима, а једна од великих жеља му је да наступи на Олимпијским играма.
- Лијепо би било да освојим и медаљу, али сам наступ на Олимпијади је велика ствар - рекао је Вујновић, који је у протекле двије године тријмфовао на првенству Балкана и БиХ.
Вујновић је као значајна такмичења издвојио прошлогодишњи наступ на Европском првенству и играма БРИКС-а у Русији.
ПОВРЕДА ИЛИ ПОБЈЕДА?
Пут до врха није једноставан и лак, а о томе говори и то што се овај млади џудиста суочио са повредом кољена, које је прије четири године морао и да оперише.
Он је испричао да је кољено искочило први пут пред почетак средње школе и да су му тада љекари рекли да је то због тога јер је нагло порастао, а килажа остала иста.
- Био сам мршав. Мишићи и тетиве нису могли то да испрате и повреда се понављала. Добио сам на килажи, прешао у веће категорије, а задњи пут када ми је искочило, имао сам 115 килограма. Урадио сам магнетну резонанцу и испоставило се да је пукао лигамент који држи чашицу и да није могао да зарасте - каже Вујновић.
Према његовим ријечима, већина у његовом окружењу говорила је да, уколико оперише кољено, да је ту крај такмичарске каријере.
- Говорили су да не идем на операцију јер ако то урадим, могу да будем добар тренер, али да је такмичарска каријера готова - испричао је Вујновић.
Уз подршку породице, пријатеља, али и свега онога чему га је научио спорт, а то су упорност, истрајност и борба, Вујновић није одустао од џудоа и наставио је да ниже успјехе.
ДОПРИНОС СПОРТА У ПОСЛОВНОЈ КАРИЈЕРИ
Вујновић, који је завршио Полицијску академију у Центру за обуку Министарства унутрашњих послова Републике Српске, рекао је да му је спорт много допринио у пословној каријери у смислу физичке спремност али и сталожености, која је неопходна у овом послу.
План младог џудисте, прије него што је уписао Полицијску академију, био је да се професионално бави спортом.
- Међутим, код нас од џудоа не може да се живи и опредијелио сам се за полицију, видио сам се у јединици гдје би мало више могао да се посветим спорту - навео је Вујновић.
УЛАГАЊЕ У СПОРТ ЈЕ УЛАГАЊЕ У БУДУЋНОСТ
Изласци на велика џудо такмичења су скупи, каже Вујновић, а Интернационална џудо федерација бира хотел који џудисти морају сами себи да плате.
- Потребно је платити котизације, вагања, морамо да имамо два кимона, плави и бијели, лиценцирани. Сваке четири године се мијења лиценца кимона и потребно је купити ново које кошта око 800 КМ - навео је Вујновић.
Када је ријеч о финансијског помоћи, Вујновић је рекао да град Бијељина помаже Џудо клуб "Пантери", али сматра да би требало више јер је улагање у спорт, заправо, улагање у будућност.