latinica  ћирилица
07/02/2025 |  16:34 ⇒ 17:12 | Аутор: ТАНЈУГ

У Београду почиње суђење за ратне злочине у "Олуји"

Посебно одјељење за ратне злочине Вишег суда у Београду заказало је за понедјељак почетак суђења четворици официра Хрватског ратног ваздухопловства поводом оптужби за злочине почињене у војно-полицијској акцији "Олуја", у августу 1995. године.
Виши суд у Београду (фото: Танјуг / Милош Милвојевић) -
Виши суд у Београду (фото: Танјуг / Милош Милвојевић)

Хрватски официри нису доступни правосудним органима Србије, па ће им се судити у одсуству.

Припремно рочиште у овом предмету одржано је у новембру 2022. године, међутим суд је требало да одлучи да ли ће се њима судити у одсуству, због чега су се обратили хрватском правосуђу.

Хрватски правосудни органи су навели да неће поступати по замолници коју им је путем међународне правне помоћи, преко Министарства правде, послао Виши суд у Београду у вези са уручењем позива за суђење.

Потврђеном оптужницом обухваћема су четворица припадника хрватског ратног ваздухопловства Владимир Микац (67) из Птуја, Зденко Радуљ (69) из Осијека, Жељко Јеленић (69) из Пуле и Данијел Боровић (64) из Вараждина.

На терет им се ставља да су извршили кривично дјело ратни злочини против цивилног становништва у саизвршилаштву.

Према наводима из оптужнице, оптужени су наредили авионске нападе на цивилно становништво, што је за посљедицу имало смртно страдање и рањавање више цивила српске националности и панично бјежање цивила према Србији, уз учвршћивање њихове одлуке да напусте територију на којој су до тада живјели и више се не враћају, што је довело и до промјене етничког састава Хрватске.

Микац је, поступајући по добијеном наређењу, наредио Јеленићу авионски напад на избјегличку колону која се кретала у рејону у којем није било никаквих оружаних сукоба, путем Босански Петровац-Кључ, извлачећи се из Хрватске, са територије РСК, са простора Далмације и Лике.

Радуљ, такође поступајући по добијеном наређењу, издао је наређење оптуженом Боровићу за авионски напад на избјегличку колону која се кретала у рејону у којем такође није било никаквих оружаних сукоба, путем Босански Нови-Приједор извалчећи се из Хрватске са територије РСК, са простора Кордуна и Баније.

Потом је Јеленић , поступајући по добијеном наређењу, наредио НН пилоту да користећи авион "Миг 21" изврши напад по избјегличкој колони која се кретала путем Босански Петровац-Кључ, што је овај учинио 7. августа 1995. године у поподневним часовима.

Он је на подручју Општине Босански Петровац, у БиХ, најприје прелетио избјегличку колону (која је до тада превалила више од 60 километара од границе са Хрватском), а потом окренуо авион и у повратку, иако је видио да се не ради о легитимном војном циљу, дејствовао ракетним ударима ракетама С-24 (намијењеним за уништавање непријатељске живе силе) по избјегличкој колони, запрежних, путничких, теретних возила и трактора, којом приликом је убијено 10 цивила.

У том нападу је више људи рањено, од којих је до сада идентификовано 15 људи, а критичном приликом је више возила у колони уништено.

Боровић је, поступајући по добијеном наређењу, наредио двојици НН пилота да користећи два авиона "Миг 21" (са аеродрома Плесо) изврше напад по избјегличкој колони која се кретала путе Босански Нови-Приједор, што су и учинили дана 8. августа 1995. године у поподневним часовима у мјесту Сводна, Општина Босански Нови.

Они су најприје прелетјели избјегличку колону (која је до тада превалила више од 15 километара од границе са Хрватском, а потом окренула авионе и у повратку, иако су видјели да се не ради о легитимном војном циљу, дејствовали из авионских топова и ракетним ударима ракетама С-24 (намијењеним за уништавање непријатељске живе силе) по избјегличкј колони, запрежних, путничких, теретних возила и трактора, као и по цивилним објектима у близини пута, којом приликом су убијена три цивила.

У овим нападима, за сада је идентификовано 13 убијених особа од којих је четворо дјеце, као и 24 рањених особа.

Тужилаштво је истакло важност овог предмета и предложило да се оптужнима суди у одсуству, иако нису доступни правосудним органима Србије, јер, како је образложило у оптужници протек времена даје довољно разлога за сумњу да ће Хрватска или Босна и Херцеговина покренути кривичне поступке против одговорних за кривично дјело.