latinica  ћирилица
07/02/2025 |  09:33 ⇒ 10:49 | Аутор: РТС

Земљотреси и(ли) буђење вулкана - колико би могла да траје сеизмичка криза на Санторинију? (ФОТО/ВИДЕО)

Становници Санторинија страхује од земљотреса који данима потресају то грчко острво. Од прошле недјеље забиљежено је више хиљада земљотреса, а Санторини се већ недјељама налази усред незабољежемог сеизмичког фемомена, пишу РТС, Гардијан и Би-Би-Си.
Санторини (Фото: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU) -
Санторини (Фото: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU)

Три четвртине од 15.000 становника који су стално насељени на Санторинију је евакуисано, а власти су прогласиле ванредно стање након што је у сриједу забиљежен земљотрес јачине 5,2 степена по Рихтеровој скали.

Мањи земљотреси забиљежени су и у четвртак и јутрос. Тако је јутрос поново забиљежена два већа потреса од 4,5 и 5 степени по Рихтеру. Овако велики број потреса збунио је и научнике који кажу да је такав образац необичан јер нису повезани са великим ударом.

Шта се дешава на Санторинију?

Стручњаци се слажу да острво доживљава оно што је грчки премијер назвао "екстремно и замршеним геолошким феноменом".

- То је заиста без преседана, никада раније нисмо видјели нешто овако у модерним временима у Грчкој - рекао је за Би-Би-Си Атанасиос Ганас из Националне опсерваторије у Атини.

Санторини лежи на Хеленском вулканском луку - ланцу острва створених након ерупција вулканима.

Међутим, посљедња већа ерупција забиљежена је још педесетих година прошлог вијека и разлог тренутних сеизмолошких активности не може да се повеже са активностзима вулкана.

Евакуација у Санторинију (Фото: EPA-EFE/CHRISTOS YANTSIS)

Велики број земљотреса на релативно малом подручју не уклапају се у обичајени образац када се послије главног удара биљежи више накнадних земљотреса.

Научници вјерују да је сеизмолошка активност почела још прошлог љета "буђењем" вулкана на Санторинију. У јануару је забољежен налет сеизмичке активности са мањим земљотресима, које су ескалирале прошле недјеље.

Хиљаде земљотреса забољежено је од недјеље, док је у сриједу био најачи од 5,2 степени по Рихтеру.

Докторка Маргарита Сегоу из Британског геолошког завода описала је да се земљотреси дешавају свакодневно "у пулсевима".

Она каже да обично када се догоди значајнији земљотрес, на примјер јачине четири, сеизмичност се повећава један до два сата, али затим долази до поновне релаксације.

Међутим, до смиривања тла још није дошло и научници не могу да закључе до када би оваква ситуација могла да траје. Грчке власти упозоравају да би активности могле да потрају недјељама.

Оно што све брине је што не знају да ли је главни потрес прошао у сриједу или тек слиједи. Оно у чему се научници слажу да оно што се сада дешава на Санторинију не личи на вулканске земљотресе, који имају карактеристичне нискофреквентне таласе.

Иако је острво напустила четвртина становништва они који су остали се не плаше и кажу да са земљотресима и вулканским ерупцијама Санторини и његови становници опстају стотинама година.