Српска доноси закон: Ко ће бити сматран страним агентом? (ВИДЕО)
Циљ је боља контрола и спречавање страног утицаја, а не забрана нити цензура ових организација. Предсједник Републике Српске Милорад Додик упозорава да су бројне невладине организације, медији и новинари били финансирани америчким средствима путем УСАИД-а, и то у износу од 402 милиона долара у посљедње четири године.
Званично, Нацрт закона о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација - незванично, нацрт закона о страним агентима. Којег год назива био, требало би да уведе ред у ову област. У скупштинску процедуру ће на првом наредном засједању, а јасно дефинише успостављање регистра непрофитних организација основаних у Српској, а које финансирају страни субјекти. Агентом страног утицаја биће сматране такве организације које имају политичко или дјеловање које нарушава устав и интегритет Републике Српске.
- Забрањује се политичко дјеловање или политичка активност непрофитних организација, што подразумијева забрану финансирања политичких кампања, субјеката у предизборном или у фази кампање. Док је политичка активност означена као свака активност према органима или институцијама или изабраним представницима Републике Српске у институцијама БиХ, а у смислу формулисања политике, политичког или јавног интереса Републике Српске - рекао је министар правде Српске Милош Букејловић.
То и јесте у центру пажње институција. Да се обезбиједи да се зна за сваку марку коју су добиле и на који начин су је невладине организације утрошиле. Желе и да се спријече могуће злоупотребе и коришћење ових организација за постизање политичких циљева.
- Овим законом се не забрањује или још мање ограничава рад НВО, него се искључиво ппланира увести механизам за бољи надзор њиховог дјеловања, али и извор финансирања. Све у складу са демократским стандардима, али и међународним праксама - наводи Букејловић.
Да је Републици Српској потребан закон који ће регулисати финансирање невладиних организација, сагласан је и предсједник Милорад Додик. Подсјећа да је нетранспарентно и штетно трошење средстава америчких грађана препознао и предсједник САД Доналд Трамп, који је укинуо такво финансирање. А само у БиХ, у посљедњих неколико година, посредством УСАИД-а слило се 400 милиона долара.
- Да је ушло 400 милиона у Њемачку, то би се видјело. Овдје се не види, то су подземне операције биле, кључно питање, а то су подршка овим НВО, неким медијима. САД су путем таквих амбасадора какав је Мајкл Марфи, финансирале распад БиХ и мислим да су успјешно урадиле. БиХ нема шансу да преживи - каже Додик.
Управо је у претходном периоду било спорно политичко дјеловање невладиних организација у БиХ, иако немају легитимитет да се укључују у политички живот. Зато је, каже министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир, глобални тренд законско регулисање њиховог рада.
- Кога представљају НВО? Појављују се и дјелују као политичке партије. Тако да, државе које не регулишу рад невладиног сектора, уђу у један врло нестабилан политички период, јер о политичким питањима говоре они који не учествују легално и легитимно у политичком животу - каже Будимир.
Да би било спријечено да невладине организације буду инструмент за одређене циљеве, у смислу утицања на ставове јавног мњења и доношење одређених закона, институције Републике Српске одлучиле су се за доношење овог закона. Министар правде истиче да закон није у супротности с Уставом БиХ и Европском конвенцијом о људским правима.