![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Сијарто: Трамп је у праву што критикује УН
![Петер Сијарто Петер Сијарто - Фото: РТРС](../_FOTO/nwz/1989/198928.jpg)
Он је након посјете сједишту Уједињених нација у Њујорку на Фејсбуку написао да Будимпешта подржава и изјаву Трампа да руководство УН не треба "само да сједи у Њујорку, одвојено од остатка свијета".
- Критике Доналда Трампа су оправдане. Данашње УН су углавном неефикасне и често повријеђене због свог либералног опредјељења, усљед чега организација напада своје чланице умјесто да их подржава - навео је Сијарто.
Ипак, шеф мађарске дипломатије вјерује да се ситуација може поправити, али да је неопходно да се елиминишу вишкови, оптимизује рад, смање непотребни трошкови и да се усредсреди на стварне глобалне изазове.
Он је напоменуо да све то захтијева колективне напоре, пренио је ТАСС.
- Лидери УН не могу само да сједе у Њујорку, одвојено од остатка свијета. Потребна нам је стварна промјена. Ако то не разумију, ризикују да угрозе ту велику међународну организацију - поручио је Сијарто.
Он је истакао да лидери УН морају да коначно изађу из зоне комфора и да сачувају организацију, која је посљедња истински универзална и инклузивна институција која служи за јачање дијалога Истока и Запада.
Сијарто је нагласио да је функционалност УН у најбољем интересу свих, укључујући Мађарску која је спремна да се укључи у заједнички рад са циљем брзог доношења стварне промјене у организацију.
- Будимпешта је већ доказала да је децентрализовање УН прави пут. Многе институције УН ефикасно раде у Будимпешти и спремни смо да их буде још више - додао је Сијарто.