![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Санадер правоснажно ослобођен оптужби за ратно профитерство
![Иво Санадер (Фото: EPA/ANTONIO BAT) Иво Санадер (Фото: EPA/ANTONIO BAT) -](../_FOTO/nwz/2727/272781.jpg)
Високи кривични суд Хрватскле одбио је жалбу Државног тужилаштва и потврдио пресуду Жупанијског суда у Загребу којом је Санадер ослобођен оптужбе за злоупотребу положаја и овлаштења у афери "Хипо".
У одлуци се наводи да је жалба државног тужиоца неоснована и да првостепени суд није починио битне повреде одредаба кривичног поступка, те да је правилно и потпуно утврдио чињенично стање.
Осим тога, додаје се да је првостепени суд закључио да нису испуњени услови из Закона о незастаријевању усљед изостанка стицања "несразмјерне имовинске користи".
- Овдје је ријеч о неимовинској штети какву може да почини сваки државни званичник чињењем кривичног дјела без обзира да ли се оно чини током рата или у мирнодопско вријеме - наводи се у одлуци.
Високи кривични суд је закључио да због тога нема могућности примјене Закона о незастаријевању.
Ријеч је другом поновљеном суђењу, након што је раније правоснажну осуђујућу пресуду укинуо Уставни суд Хрватске и након што је неправоснажну осуђујућу пресуду донесену у поновљеном поступку укинуо Врховни суд вративши предмет Жупанијском суду у Загребу на поновно суђење.
Санадер се у афери "Хипо" теретио да је као замјеник министра иностраних послова узео провизију у противвриједност од 3,6 милиона куна, након што је та аустријска банка Хрватској одобрила кредит за куповину зграда дипломатских представништава.
Како је ријеч о времену у којем је Хрватска била у непосредној ратној опасности, Санадер је био оптужен и да је ратни профитер.
Ово је једини преостали поступак који је вођен против Санадера.
Бивши хрватски премијер је у три од укупно пет поступка који су вођени против њега правоснажно осуђен, док је у два ослобођен.
Санадер је осуђен на јединствену казну од 18 година затвора, с тиме да је у затвору провео више од половине изречених казни.