Фонд солидарности прати потребе породица
Из Фонда су рекли да је у 2024. години издвојено око 6,5 милиона КМ, док су издата 763 рјешења за лијечење и дијагностику у иностранству, а на лијечење је упућено 327 нове дјеце.
У 2024. години највећи износи од 100.000 до 500.000 КМ уплаћени су болницама у Њемачкој, Турској и Француској за лијечење онколошких пацијената, као и за малишане који се лијече од одређених ријетких болести.
- Фонд прати потребе породица како би адекватно одговорио на све њихове финансијске изазове, уз рационално и одговорно управљање новцем свих који издвајају за овај Фонд. То нас обавезује да наш рад буде транспарентан како ни у једном тренутку не би пољуљали стечено повјерење јавности - навели су из Фонда за Срну.
Они су захвалили предсједнику Републике Српске Милораду Додику, на чију иницијативу је и основана ова установа 1. јануара 2018. године, чиме је системски ријешено једно од најважнијих питања када је ријеч о финансирању лијечења дјеце у иностранству.
- Од почетка рада, па до данас, Фонд солидарности је увијек имао подршку Кабинета предсједника, а и возачи предсједника стављени су на располагање како би дјеца којима је потребна трансплантација бубрега у Бјелорусији безбједно стигла до одредишта - указали су из Фонда.
Осврћући се на недавну изјаву предсједника Српске да ће, ако буде потребно, помоћи да се старосна граница за лијечење са 18 повећа на 22 године, из Фонда су навели да је то тема коју је потребно посебно размотрити, јер би то значило и евентуалну измјену прописа према којем сада ради Фонд.
Из Фонда су рекли да је веома битно у јавности створити простор за разговор о здравственим проблемима дјеце и како се може додатно унаприједити здравствена заштита, те да су о томе у овој установа увијек спреман да разматрају.
Фонд финансира дијагностику или лијечење дјеце до 18 године, и то онда када су исцрпљене све могућности за лијечењем у здравственим установама које са Фондом здравственог осигурања Републике Српске имају потписан уговор у Српској и Србији.
Из Фонда напомињу да рефундирају путне трошкове до болнице у иностранству и трошкове смештаја особе која је у пратњи дјетета.
- Примјетно је да се, нажалост, знатно повећао број дјеце која одлазе на дијагностику или лијечење у иностранство, а посебно оне која се упућују у иностранство ради дијагностике - напоменули су из Фонда солидарности.
Они су навели примјер да је лани било 167 рјешења за дијагностику, а у 2023. години 141.
- Међутим, то указује да је управо захваљујући могућности финансирања дијагностике у иностранству омогућено да се рано постави дијагноза која је неопходна како би се примијенило адекватно лијечење. Дакле, доступнијом дијагностиком се постиже правовремена реакција здравствених радника на здравствени проблем дјеце - истакли су из Фонда солидарности.
Из Фонда наводе да су најчешћи разлози за упућивање на лијечења у иностранству малигна обољења, ријетке болести, трансплантација, урођене ортопедске аномалије, болести ока и срца, а чести су и захтјеви за слање материјала за генетске анализе у иностранство.
- Дјеца су и у 2024. години упућивана у клинике широм Европе и свијета, попут у Турске, Шпаније, Француске, Њемачке, САД, Италије, Аустрије, Грчке, Чешке, Пољске, Србије и Хрватске - рекли су из Фонда солидарности.
Када је ријеч о евентуалном проширивању права, из Фонда су подсјетили да су у протеклом раду подзаконским актом додатно прецизирали ову област и омогућили рефундацију путних трошкова, као и трошкова смјештаја за родитеље.
- Првобитно је било предвиђено искључиво финансирање трошкова лијечења и дијагностике, као и трошкова смјештаја једног од родитеља у болници као пратње дјетета. Међутим, ова потреба препозната је још у пандемији вируса корона када су многе породице због затварања граница биле спријечене да дођу кући. Тада је Фонд солидарности, уз сагласност Управног одбора наше установе проширио права и почео да рефундира путне трошкове /авионске карте, трошкове горива/, као и трошкове смјештаја у иностранству /уколико породица пронађе адекватан смештај, дакле, уз уговор о закупу/ - појаснили су из Фонда.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик недавно је изјавио да је поносан на Фонд за лијечење дјеце у иностранству и да ће, ако буде потребно, помоћи да се старосна граница за лијечење са 18 повећа на 22 године.