У Руднику и термоелектрани "Гацко" испуњен план производње за прошлу годину (ВИДЕО)
РиТЕ "Гацко" задржала је епитет носиоца производње електричне енергије у Српској.
Електрана је била на мрежи око 7.200 сати, а јанурска производња изнад плана за четири одсто. Електрана не може стати због недостатка угља.
- Апсолутно је нетачно, неиститнито и некоректно дезинформисати јавност, јер се РиТЕ Гацко налазе у фази претпотписивања за концесију за цјелокупно подручје на коме се налази енергетски базен Гацка - рекао је Максим Скоко, в.д. директора ЗП Рудник и Термоелектрана "Гацко".
Угаљ који термоелектрана користи и даље је лошег квалитета, главно, поље Ц је зарушено земљотресом из 2022. године.
Откривене су довољне количине на тзв. "повлатној зони" довољне за рад до половине године.
Из Синдиката поздрављају информацију о концесији.
- То је вијест на којој и ми инсистирамо и која ће да обрадује све раднике РиТЕ и читаве општине, и шире. Мислим да смо се укључили у правом тренутку, и наравно да ћемо да поздравимо одлуку Владе Српске, уколико буде ишла у том правцу - навео је Жељко Тепавчевић, предсједник Синдиката ЗП Рудник и Термоелектрана "Гацко".
Из Управе предузећа су одбацили тврдње о стављању у исту раван Гацка и Угљевика.
Проблематика је различита, обје електране су старе, али се стручним радом и улагањем производни капацитети могу очувати, зарад стабилности домаћег система.
- Увијек је могуће да објекат који је стар 42 године стане због неког квара, због другог проблема или транспорта угља али не може стати због недостатка угља у гатачком угљеном базену. Ми тренутно имамо око 500.000 тона откривеног угља и око 20.000 тона на депонији - додао је Скоко.
И синдикалци кажу да, иако је било мимоилажења са Управом по више питања, производња у РиТЕ Гацко не смије да стане.
Захтијевају поштивање важећих аката, смањење расхода, инвестирање и набавку рударске опреме и смањење учешћа трећих лица у рудокопу.
- Нудимо Управи РиТЕ "Гацко" и свим институцијама да разговарамо о проблематици, и како би се унаприједио положај тренутно највећег произвођача електричне енергије у Српској, а то смо били током цијеле 2024. године, и бићемо и у наредним годинама - подвукао је Тепавчевић.
О актуелним проблемима у систему, синдикалци би требало да расправљају на заједничком састанку свих синдикалних одбора наредне седмице у Бањалуци.