Остојић: Новим законом додатно унаприједити положај борачких категорија
Остојић је навео да највеће контроверзе у посљедње вријеме ствара питање борачког додатка, чије је повећање од пет одсто обећано на недавном састанку руководства Српске и представника удружења и организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.
Он је указао да се контроверзе и сложеност овог питања огледају у чињеницама да је право на борачки додатак за све борце који су били у зони борбених дејстава уведено од октобра 2023. године, а заживјело у пуном капацитету током протекле године.
- Тренутна слика је да у Српској живи 193.000 демобилисаних бораца од којих 180.000 прима мјесечни борачки додатак и има више од шест милиона мјесеци учешћа у рату у зони борбених дејстава - рекао је Остојић.
Он је подсјетио да је право на мјесечни борачки додатак, прије него што ријешено на овај начин, уживало 80.000 бораца, за шта је издвајано 80.000.000 КМ, а након што је њиме обухваћено додатних 100.000 бораца, за ове намјене је прошле године издвојено 230.000.000 КМ.
- То значи да једна марка повећања основице износи око 80.000.000 КМ на годишњем нивоу - рекао је Остојић.
Он је навео да контроверзе изазивају и питања откуд толики борци, откуд толико проведеног времена у зони борбених дејстава, да ли сви треба да примају борачки додатак и у истом износу, те да ли је стање прије увођења у право свих бораца било боље од овог сада.
Предсједник БОРС-а сматра апсурдом да су износом борачког додатка незадовољни они који имају далеко већа примања од оних који немају никаква примања или примају минималне пензије, минималну плату или социјалну помоћ.
- Пред нама је зато велики посао у смислу дефинисања начина на који ће ово питање бити потпуно и адекватно уређено кроз закон ради изналажења најадекватнијих рјешења - нагласио је Остојић.
Он је истакао да се уз поштовање закона у вези са лицима са стеченим статусима мора обезбиједити да свако може да уложи приговор и учествује у процедури укидања права оном коме је то право признато на незаконит начин с циљем отклањања свих опречних ставова о легалности или нелегалности признатих статуса и права која из њих проистичу.
Остојић је рекао да је републичким буџетом за ову годину планирано 10 милиона КМ више за борачко-инвалидску заштиту у односу на средства планирана на почетку 2024. године, а да им је на недавном састанку са руководством Српске обећано додатних 15 милиона КМ.
- Сматрам да ћемо новим законом додатно моћи да унаприједимо положај борачких категорија у општем интересу, што свима нама треба да буде задатак и обавеза - додао је Остојић.
Он је навео да је израда новог закона договорена превасходно ради рјешавања основице за обрачун новчаних принадлежности, њено дефинисање и континуирано годишње усклађивање са одговарајућим економским факторима ради обезбјеђивања њиховог годишњег раста.
Осим тога, рекао је Остојић, неопходно је да се сва постојећа права дефинисана подзаконским актима уграде у законска рјешења и осигура њихова даља примјена.
- У току израде закона неопходно је видјети шта би се још конкретно могло поправити и која права којима је истекао рок или су декларативне природе треба брисати - рекао је Остојић.
Остојић је истакао да је током састанка констатовано да је само у прошлој години буџет за борачко-инвалидску заштиту повећан за 135 милиона КМ у односу на 2023. годину и да је највећи дио тих средстава искориштен у сврху права на борачки додатак.
- Ми смо по нашој раније успостављеној динамици рјешавања одређених приоритетних питања инсистирали, прије свега, на окончању рјешавања програма стамбеног збрињавања за породице погинулих бораца и ратне војне инвалиде од прве до четврте категорије, на запошљавању дјеце погинулих бораца, наставку помоћи за оптужена и осуђена лица, као и доношење новог закона о правима бораца - рекао је Остојић.
Када је ријеч о овим питањима, каже Остојић, наишли смо на разумијевање учесника састанка и ове године многа од њих биће адекватно ријешена и у вези са некима мораће да се утврди динамика и техника начина њиховог рјешавања.
- Стамбена проблематика и питање помоћи оптуженим, осуђеним и социјално угроженим лицима иде својим током, с тим да ће за ова питања ове године бити обезбијеђена и додатна средства, док ће се питање запошљавања дјеце погинулих бораца рјешавати на два колосијека и то додјелом средстава у дупло већем износу од оног што је до сада било и запошљавањем у јавном и реалном сектору - појаснио је Остојић.
Он је напоменуо да је обећано и повећање личних и породичних инвалиднина кроз пораст основице од пет одсто, чиме ће она прећи износ од 900 КМ.
- Предсједник нас је на састанку упознао, прије свега, о актуелној политичкој, економској и безбједносној ситуацији у Републици и окружењу, о проблемима и активностима у прошлој години, прије свега економске природе, као и о плановима за наредну годину - рекао је предсједник БОРС-а.
Он је навео да је анализирано стање у области борачко-инвалидске заштите у протеклој години и оно што је постигнуто на пољу проширења обима права и њиховог износа за борачке категорије.
Констатовано је, како каже, да је неопходно наставити са активностима с циљем континуираног рада на побољшању статусног и материјалног положаја борачких категорија.
Он је оцијенио да је састанак са руководством Српске био конструктиван, али с обзиром на његову форму и број учесника, нису се могли бавити детаљима и техникама реализације појединих питања, што ће бити рјешавано на техничком нивоу", рекао је Остојић.
Остојић је најавио да ће Предсједништво БОРС-а у уторак, 4. фебруара, детаљно анализирати састанак и заузети коначан став.
БОРС ће, како је навео, и ове године радити на томе да дође до додатних средстава ради унапређења положаја борачких категорија.
Предсједник Српске Милорад Додик је након састанка са представницима организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата прошле седмице најавио да ће од августа борачки додатак и инвалиднине бити повећани за пет одсто, као и да ће 10 одсто средстава из буџета предсједника усмјерити за подршку различитим активностима борачких организација Српске.