latinica  ћирилица
26/01/2025 |  20:06 ⇒ 21:47 | Аутор: РТРС

Меморијална академија у Бањалуци - сјећање на жртве Холокауста (ФОТО/ВИДЕО)

У Бањалуци је одржана меморијална академија којом је обиљежен Међународни дан сјећања на жртве Холокауста.
Меморијална академија у Бањалуци - Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Меморијална академија у БањалуциФото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Академија је одржана у Јеврејском културном центру "Арие Ливне", а присуствовали су савјетник предсједника Републике Српске Лучијано Калужа, делегат у Вијећу народа Нада Тешановић и други представници политичког и друштвеног жива Српске.

Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Предсједница Јеврејске општине Бањалука Александра Стевандић рекла је да се меморијалном академијом жели подсјетити на људе који су утицали на друштвени и привредни живот Бањалуке и да се оваква страдања никада више не понове.

Поред читања имена страдалих бањалучких Јевреја, отворена је и меморијална соба посвећена њиховој историји.

Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Директорка Јеврејског културног центра Ирена Ђорђевић рекла је да меморијална соба има четири цјелине - статус писан на њемачком језику, златно доба заједнице, злогласни Холокауст и имена страдалих бањалучких Јевреја.

- Четврта цјелина и не постоји јер долазимо до излазних врата и кад напуштате ову собу, живот почиње - рекла је Ђорђевићева.

Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Историчар Зоран Пејашиновић рекао је да спомен-соба има мноштво докумената пронађених у Архиву Југославије у Београду, Архиву Републике Српске, државном архиву Израела и другим земљама и градовима.

- Дуго сам радио на списку жртава и за 306 бањалучких Јевреја сам пронашао личне податке. Још неколико десетина имена би се могло већ сада дописати, али недостају поједини подаци - рекао је Пејашиновић.

Поводом Међународног дана сјећања на жртве Холокауста, на Палати Републике вечерас је уприличена пројекција у знак сјећања на шест милиона Јевреја страдалих током Холокауста, уз универзалну поруку "Ми памтимо" (#WeRemeber).

#WeRemeber је глобална кампања коју је, поводом Међународног дана сјећања на жртве Холокауста покренуо Свјетски јеврејски конгрес, а која се већ дужи низ година обиљежава у свим већим градовима у свијету.

Генерална скупштина УН је на засједању 1. новембра 2005. године усвојила Резолуцију о обиљежавању Међународног дана сјећања на жртве Холокауста.

За датум обиљежавања, односно сјећање на милионе жртава страдалих у Холокаусту током Другог свјетског рата, изабран је 27. јануар, дан када су јединице Совјетске армије 1945. године ослободиле највећи нацистички концентрациони логор Аушвиц.