latinica  ћирилица
25/01/2025 |  17:52 ⇒ 20:06 | Аутор: РТРС

Повртари у Лијевче пољу почели нови производни циклус (ВИДЕО)

Прошла година у којој су забиљежене високе цијене поврћа уз повољне субвенције мотив су за многе да повећају производњу.
Црвена паприка - Фото: РТРС
Црвена паприкаФото: РТРС

Тренутне временске прилике смањују потенцијал за појаву инфекција али негативно утичу на рану производњу.

Филип Илић из Петровог села има амбициозан план да повртарску производњу заснује на два хектара затвореног простора и пет на отвореном.

Тренутно је у фази производње расаде.

- Сад тренутно садимо паприке у контејнер за расад имамо око 55.000 струка. Ове године намјеравамо засадити 80 пластеника парике, то се простире негдје на око један хектар, имамо два хектара лубенице, хектар лука, два хектара кромпира и хектар црвене роге парике - навео је Илић.

Док Илић тек треба да заснује производњу бројни повртари су се опредијелили за рану производњу зелене салате, младог лука и спанаћа. Њима временске прилике не иду наруку.

- Ова зима је била релативно хладнија него прошла гдје нисмо имали неке екстремне температуре у минусу али су хладноће дуго трајале, тако да се то осјетно одразило на културе у пластенику јер им је требало доста дуже времена да дођу до свог коначног узраста за продају - рекао је Живко Шашић, Ресор за пружање стручних услуга у пољопривреди Подручна јединица Градишка.

Нови производни циклус повртари су почели са повећаним цијенама сјемена и појединих врста ђубрива. Субвенције обрачунате за прошлогодишње произведено и продато поврће Јовици Вујићу из Петровог Села стигле су у прави час.

- Ове године премије се крећу од 10 до 20 фенинга и стварно можемо бити задовољни са тим премијама јер када се сјетимо да су прије десетак година цијене неког поврћа као што је кромпир кретала се од 20 фенинга и лубеница 10 фенинга, а сада толико добијемо само за премију и стварно се захваљујемо Министарству и Влади на овом што су нам омогућили за протеклу годину - истакао је Јовица Вујић, повртар из Петровог Села.

На подручју Градишке регистровано је око 350 пољопривредних газдинстава која се баве повртарством са просјечном годишњом производњом од око 50.000 тона.