latinica  ћирилица
25/01/2025 |  15:56 ⇒ 15:56 | Аутор: ТАНЈУГ

Вијек постојања Шарганске осмице: На понос Србији и Жељезници

Шарганска осмица на Мокрој Гори, пруга која је повезивала Београд и Сарајево, а данас представља једну од најважнијих туристичких атракција златиборског краја, данас обиљежава велики јубилеј - стогодишњицу постојања, а Иван Булајић, вд директора Србијавоза, истиче да је то бисер туристичке понуде тог краја Србије и пруга на понос целој држави Србији и Жељезници.
Мокра Гора - Фото: РТРС
Мокра ГораФото: РТРС

То је пруга којом више од 90.000 домаћих и страних туриста годишње железницу доживи на онај начин како је она у својој златној епохи изгледала - рекао је он.

Булајић наводи да на Шарганску осмицу сваке године туристи долазе из целог света, укључујући и Нови Зеланд, Аустралију, Јапан и Кину.

Како каже, план је да ове године на трасу "Ћире" поново буде враћена парна локомотива.

- Та парна локомотива која је саобраћала овом пругом је на ремонту и у јуну месецу очекујемо њен повратак - нагласио је Булајић и подсетио да је то најаутентичнији вид вуче из времена када је ова пруга отворена, а карактеришу је бели дим и писак локомотиве.

Радиће се, каже, са колегама из Републике Српске на обезбјеђењу брзине и сигурности пруге према Вишеграду како би се гостима понудио и тај туристички садржај, јер се показало да због садашње мале брзине којом воз саобраћа вожња траје предуго – чак четири сата.

Вијек постојања Шарганске осмице изузетно је важан за Мокру Гору као туристичку дестинацију, али и цијелу Србију.

- Ова пруга повезивала је источну Босну и западну Србију, спојено је Ужице преко Београда са Јадранским морем и у том периоду је то много унаприједило живот становништва, за пласирање робе, за експлоатацију шумске грађе са Таре, али и транспорт жита - објаснио је Жељко Шпијуновић из Србијавоза и подсјетио да је пруга привремено укинута 1974. године.

Обистинило се Креманско пророчанство да ће се људи поново сјетити гвозденог пута не ради потребе, него ради уживанције и одмора, истиче он и наглашава да ће се радити на томе да буде што више туриста сваке године.

Шпијуновић напомиње да је сама изградња пруге била веома изазовна.

- Сама изградња пруге од Сталаћа до границе са Босном имала је четири секције, а једна од тих секција била је она од Шаргана до границе са БиХ, дуга 15 километара. Требало је савладати висинску разлику од 350 метара - додао је Шпијуновић и појаснио да је то био изазов за градитеље који су на њој радили.

Шарганска осмица, која је смјештена у прелијепом амбијенту Мокре Горе, и даље је мамац за туристе из цијелог свијета, али и атрактивна локација за снимање филмова.