latinica  ћирилица
25/01/2025 |  07:44 ⇒ 07:47 | Аутор: РТС

Студенткиња повријеђена на протесту на Новом Београду у стабилном стању

Стање дјевојке која је јуче повријеђена на Новом Београду када је на њу током протеста возилом налетјела женска особа је стабилно, сазнаје РТС. Приведена је дјевојка која је возила аутомобил. Одређено јој је задржавање 48 сати. Сумњичи се за кривично дјело - покушај убиства.
Протести у Београду (Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bg) -
Протести у Београду (Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bg)

Дјевојка је повријеђена током јучерашњег протеста у Улици Јурија Гагарина на Новом Београду, када се аутомобил залетио у окупљене студенте и грађане и том приликом ударио у редаре на почетку колоне, а онда наставио и "покупио" више студената. Повријеђена студенткиња, је неколико метара била на хауби аутомобила у покрету, да би пала и ударила главом у ивичњак.

Припадници Министарства унутрашњих послова убрзо послије инцидента привели су дјевојку која је возила аутомобил и спровели је у полицијску станицу. По налогу дежурног јавног тужиоца Вишег јавног тужилаштва одређено јој је задржавање 48 сати, а сумњичи се за кривично дјело - покушај убиства.

У Београду и широм Србије јуче окупљање студената и грађана. Осим блокада факултета и одавања поште страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду, организовали су и протесте у многим градовима под паролом генералног штрајка. У протестима су им се придружили и професори, наставници и грађани, а позиву на обуставу рада одазвале су се поједине установе, синдикати, фирме и приватне компаније.

У Београду, Новом Саду, Нишу и другим градовима, студенти су наставили са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној жељезничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повријеђене још двије особе.

Захтјеви студената у блокадама су објављивање цјелокупне документације о реконструкцији Жељезничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтјеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтјева није испуњен у потпуности.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.

Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских умјетности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.