Пјегава хијена се појавила у Египту послије 5.000 година
У зиму 2024. године јединку пегаве хијене (Цроцута цроцута) устрелили су локални становници у Националном парку Елба, у југоисточном Египату, на неких четрдесетак километара од границе са Суданом. Ово је био први документован случај о овој врсти у Египту, откако је изумрла прије више од пет хиљада година.
- Моја прва реакција била је невјерица, док нисам провјерио фотографије и видео-снимке остатака хијене - рекао је еколог Адбулах Наги са египатског универзитета Ал-Азхар.
- Када сам видио доказе, био сам потпуно затечен. Било је изнад свега што смо очекивали да ћемо наћи у Египту - навео је.
Пошто је животиња одстрељена отприлике 500 километара сјеверно од познатог станишта пјегаве хијене у Судану, истраживачи претпостављају да су ријетке временске појаве створиле коридор за миграцију који је омогућио овом предатору да оде даље од својих уобичајених ловишта.
Уз активно корито Црвеног мора протеже се струја ниског притиска са југа, а када дувају вјетрови са истока, преко сусједних планина, познато је да то изазива екстремне падавине и поплавне таласе.
Професор Наги и његове колеге вјерују да ови деценијски временски циклуси повезани са струјама уз обалу Црвеног мора узрокују више падавина на граници између Египта и Судана.
Захваљујући томе, дошло је до бујања вегетације која је створила миграциони коридор дуж кога је вјероватно путовала ова страдала хијена у потрази за ловином.
Анализа постојећих сателитских снимака региона потврдила је да је у области овог коридора приметно више растиња у посљедњих пет година, што је довољно да у њему нађе уточиште плијен за којим је јурила радознала хијена.
- Међутим, мотивација за њено овако удаљено путовање у Египат је још увијек мистерија која захтијева даља истраживања - истиче професор Наги.
Познато је да пјегаве хијене путују и до тридесетак километара дневно, често пратећи стада стоке. (У ствари, животиња о којој је ријеч је праћена и устрељена пошто је убила двије козе локалних сточара у Националном парку Елба.)
Ови налази, закључује тим научника у објављеној студији, оспоравају досадашње претпоставке правцима кретања пјегавих хијена, али такође наглашавају како регионалне климатске промјене утичу на промјену миграторних кретања животиња.