Самарџија: Најбољи резултати у посљедњих 15 година
Директор Агенције за форензичка испитивања и вјештачења Радиша Самарџија истиче за Срну да је ова агенција у протеклој години остварила најбоље резултате од свог оснивања, иако је свих досадашњих 15 година суочена са мањком стручног кадра.
- Примљено је 465 наредби, што је пораст у односу на исти период прошле године за око 55 одсто, реализована су 432 предмета форензичких испитивања и вјештачења /пораст за око 41 одсто/, тако да су форензички испитана и вјештачена 3.074 узорка - прецизира Самарџија, анализирајући рад Агенције у прошлој години.
Агенција је дјеловала према наредбама Тужилаштва БиХ, Суда БиХ, кантоналних тужилаштава и судова, окружних тужилаштава, те окружних и општинских судова.
Највећи пораст у броју примљених наредби, истиче он, забиљежила је лабораторија за вјештачење рачунарских система, с обзиром на то да је тренутно једина у БиХ која посједује лиценце за уређаје за анализу мобилних телефона.
Према његовим ријечима, запослени на пословима форензичких испитивања и вјештачења свједочили су 55 пута на судским рочиштима у току прошле године.
- Институт за акредитовање БиХ, након разматрања достављене релевантне документације Агенције, донио је закључак да је поступак продужавања акредитације обављен у складу са правилима Система акредитовања БиХ, те у вези с тим донио одлуку о продуживању акредитације Агенцији за наредне четири године - каже Самарџија и подсјећа да је ова агенција била прва форензичка институција у БиХ која посједује ову престижну међународну акредитацију када је 2019. године донесена одлука о акредитовању лабораторијских метода Агенције.
ПОТРЕБНО ПРОШИРИТИ АКРЕДИТАЦИЈУ НА ОБЛАСТ АНАЛИЗЕ ДНК
Он наводи да је Агенција поднијела захтјев за проширење подручја акредитације, и то из области анализе ДНК, што представља још један корак ка испуњавању услова за придруживање ЕУ.
Самарџија напомиње да су интерне анализе обављене у оним лабораторијама Агенције чије су методе акредитоване, као и у лабораторијама које су у припреми за проширење акредитације, при чему се врши континуирано ажурирање постојеће документације система управљања квалитетом путем доношење нових и побољшаних докумената.
Према његовим ријечима, у прошлој години настављене су активности на стварању услова за стицање чланства у Европској мрежи форензичких научних института /ЕНФСИ/, а запослени Агенције на пословима форензичких испитивања и вјештачења континуирано су учествовали у састанцима и раду експертских радних група ове мреже као придружени чланови.
- У протеклој години спровођене су и активности међуагенцијске и међународне сарадње које су се огледале кроз реализацију посјета представника међународне заједнице попут Међународне комисије за нестала лица, Амбасаде Чешке у БиХ, аташеа Министарства унутрашњих послова Шпаније за Србију, БиХ и Црну Гору, као и представника полицијских структура Италије при канцеларији Службе за међународну полицијску сарадњу док је руководство Агенције узело учешће у Четвртој министарској конференцији "Сарајево мигрејшн дијалог", Деветој регионалној конференцији форензичких центара, те "Адрија сикјурити самиту" - наводи Самарџија.
ПЛОДНА И КОРИСНА МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА
Такође, додаје он, делегација Агенције за форензичка испитивања и вјештачења боравила је у тродневној посјети Одјељењу за криминалистичко-техничка испитивања и вјештачења при Бироу за јавну безбједност МУП-а Сјеверне Македоније када су одржане веома садржајне и конструктивне радне сесије о системима за управљање учењем, као и о форензичким акредитацијама.
- Већ неколико година заредом постала је редовна пракса да у оквиру наставних програма студенти посјећују Агенцију, па су нам и током прошле године у посјети Агенцији боравили студенти Факултета за криминалистику, криминологију и безбједносне студије Универзитета у Сарајеву и Факултета безбједносних наука из Бањалуке, као и Удружење за промовисање одгоја и образовања "Синапсе" - каже Самарџија.
Према његовим ријечима, у дијелу међународне сарадње важно је подсјетити да су званичници Агенције боравили у студијској посјети полицијским структурама Шпаније.
Самарџија као значајно оцјењује и сарадњу Агенције са Заводом за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера БиХ, што је резултирало потписивањем споразума о сарадњи којим се уређује поступак и области заједничког рада у погледу кориштења капацитета Агенције у хемијским и токсиколошким испитивањима.
- Такође, споразумне стране су потписале и Протокол о техничким детаљима сарадње, који је саставни дио тог споразума, безбједносним аспектима процеса осигурања транспорта материјала, детаљима предаје и преузимања материјала, те другим релевантним питањима за спровођење споразума - појашњава директор Агенције за форензичка испитивања и вјештачења.
ХРОНИЧНИ ПРОБЛЕМ - НЕДОСТАТАК СТРУЧНОГ КАДРА И МАЊАК ОСОБЉА
Самарџија наводи да је Агенција све вријеме суочена са проблемом недовољне кадровске попуњености у односу на број предвиђених радних мјеста према Правилнику о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста, која тренутно износи нешто више од 50 одсто.
То, наглашава он, знатно отежава спровођење свих планираних активности и функционисање Агенције у пуном капацитету, због чега је неопходан пријем стручног кадра, јер са тренутним бројем запослених није могуће извршавати све обавезе у року.
- У Агенцији већ сад имамо ситуацију да број наредби превазилази капацитете Агенције и по броју и по обиму вјештачења. У сврху одобравања попуњавања нових радних мјеста, Агенција се редовно обраћала надлежним институцијама, али до сада није остварен позитиван напредак на том пољу - наводи Самарџија.
Он појашњава да је буџетски захтјев Агенције увијек знатно виши од средстава која се одобравају за спровођење минималних радних активности, а примјер за то је чињеница да је Агенција за 2024. годину тражила средства у износу од 3.891.000 КМ, а одобрена су у износу од 2.163.000 КМ, док је укупан износ потребан за даље опремање 4.926.000 КМ, а за капиталне издатке у истој години одобрено је 240.000 КМ.
Самарџија најављује да је планска оријентација Агенције и у овој години даље успостављање и спровођење законом прописаних надлежности кроз успостављање нових лабораторијских капацитета, успјешно функционисање постојећих лабораторија, њихова модернизација и даље опремање.
- Све то је с циљем што квалитетнијих и опсежнијих вјештачења с посебним акцентом на стварање услова за међународну размјену форензичких података и стандардизацију форензичких активности дефинисаних Прумским споразумом, што је један од услова за улазак БиХ у ЕУ, а тиче се анализе ДНК и дактилоскопских вјештачења - наводи он и додаје да ће тежиште бити и на успостављању нових лабораторијских капацитета, а с циљем спровођења законом прописане надлежности, у овом случају балистичких и механоскопских вјештачења, као и вјештачења пожара и експлозија.
НЕОПХОДНА КОНКРЕТНА ПОДРШКА НАДЛЕЖНИХ ИНСТИТУЦИЈА БиХ
Према његовим ријечима, предвиђени развој Агенције осјетно је успорен због мораторијума на запошљавање у институцијама БиХ, а циљ Агенције, да се у паралелним процесима обавља набавка софистициране опреме и запошљава стручни кадар који ће радити на тој опреми, немогуће је спровести.
- Стављањем у функцију свих законом предвиђених лабораторијских капацитета Агенције и запошљавањем стручног кадра ојачаће институција која ће својим радом, знањем и техничком опремљеношћу максимално доприносити ефикаснијем функционисању тужилаштава и судова у рјешавању сложених предмета пружајући квалитетну услугу из области форензичких испитивања и вјештачења, а што ће довести до знатне уштеде буџетских средстава која се издвајају за вјештачења у лабораторијама других држава - указује Самарџија.