latinica  ћирилица
22/01/2025 |  18:28 ⇒ 21:07 | Аутор: РТРС

Сједница ПД ПС БиХ након мјесеци нерада и блокаде бошњачких странака (ВИДЕО)

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ требало би да, сутра на хитној сједници, разматра приједлоге закона о граничној контроли и заштити личних података БиХ.
Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ - Фото: Уступљена фотографија
Представнички дом Парламентарне скупштине БиХФото: Уступљена фотографија

Из Републике Српске кажу да је суштинско у овом тренутку затварање ОХР-а и рјешавање питања страних судија у Уставном суду.

Хитна сједница је већ једном одгађана. У међувремену је покренуто више иницијатива за смјену министара и руководства Представничког дома, што је знак да су односи међу партнерима нарушени и да није искључена прекомпозиција власти.

Бошњачки делегат у Дому народа Џемал Смајић каже да "Тројка" тајно преговара са опозицијом из Републике Српске. То у СДС-у и ПДП-у нису потврдили, али су данас у Источној Илиџи, и то баш уочи сутрашње сједнице Представничког дома, сви предсједници опозиционих странака имали састанак. За истим столом и предсједник ПДП-а Драшко Станивуковић и лидер Листе за правду и ред Небојша Вукановић.

Узаврело је међу партнерима у бх. власти. "Тројка", међусобно посвађана, оптужује СНСД за застој на европском путу. Из Републике Српске одговарају да је са Марфијевим и Шмитовим полтронима Европа далеко. Једни другима пријете избацивањем из власти, подносе иницијативе за смјену Елмедина Конаковића, Небојше Радмановића, Дениса Звиздића.

- Математика је врло проста, могу они смијенити Радмановића, али не знају да ли ми можемо смјенити Звиздића, а ми знамо, па нека размисле и покушају. Али морају да знају да и ми имамо одређене математике и калкулације па господо изволите, упустите су у авантуру па ћемо видјети докле ће то да иде - каже посланик СНСД-а у Представничком дому Милорад Којић.

И лидер СДА Бакир Изетбеговић је недавно признао да је бошњачким партијама било много лкаше сарађивати са опозицијом из Републике Српске, док је била у власти на нивоу БиХ, него са СНСД-ом. ИЗ СДА, ипак, мисле да је сва прича око смјена - игра владајућих странака.

- Велика је енигма кави су односи унутар владајуће већине и мислим постоје неки разговори о томе да заправо једни другима набацују лопту око тих смјена, да се ствара простор за неке трговине, видјећемо - каже Сафет Кешо, посланик СДА у Представничком дому.

СНСД, Уједињена Српска и ДЕМОС са осам посланика су тешко заобилазан фактор у било којој већини у Представничком дому. У Дому народа, још теже. "Тројка" је пак лако замјењива са СДА. У паници да би могли бити избачени из власти "испод жита" праве "дил" са опозиционим странкама из Српске, бар тако тврди бошњачки делегат Џевад Смајић.

- Пали су им на кољена, молећи их да с њима направе договор да направе ту нову већину, имам информације, знам да је Денис Звиздић преговарао са опозицијом и та идеја о смјени Радмановића управо је дошла од Звидића - каже Смајић.

Раније је СДС-ов Младен Босић негирао да та странка учествује у разговорима о прекомпозицији бх. власти. Данас, СДС, о прекомпозицији ћути, јер ни сами нису сигурни да ли могу избацити СНСД из власти на нивоу БиХ. СНСД оптужују да крши закључке Народне скупштине, учествујући у припреми закона за сутрашње сједнице Представничког дома, али одлуку о томе како ће се њихови посланици понашати и гласати ипак нису саопштили.

- Интересује вас како ће се наши посланици понашати када је у питању смјена, кадровска рјешења предложена са свих страна. Ми смо увијек као СДС, али и ПДП и Листа за правду, за смјену оних кадрова који лоше раде за Републику Српску и БиХ. Нас занима власт ради успостављања праведних односа у БиХ ,у циљу интереса Српске - каже предсједник СДС-а Милан Миличевић.

Медијско "прекомпоновање" парламентарне већине долази у критичном тренутку, уочи хитне сједнице Представничког дома, на којој су закони о граничној контроли и заштити личних података. На спинове из Сарајева да успоравају европске интеграције, из СНСД-а одговарају да ће то признати када из Брисела добију написмено да могу бити дио ЕУ са тзв. високим представником. До тада, суштинско питање за БиХ је затварање ОХР-а и реформа Уставног суда у којем нема српских судија.

- Док се та питања не ријеше, врло је упитно шта је позадина приступа и доношења тзв. европских закона. Да ли БиХ може као протекторат са нелегалним високом представником постати члан ЕУ, то је кључно питање - каже Којић.

Посланик Мирослав Вујичић подсјећа да није СНСД или неко из Републике Српске седам мјесеци држао у блокади Дом народа ПС БиХ, него управо бошњачке партије из власти и опозиције. Зато су, каже, оптужбе које долазе од њих смијешне и ако могу да нађу друге партнере из Републике Српске, нека то слободно и ураде.